Nick Thorpe már közel 30 éve tudósítja a világot a magyarországi eseményekről a BBC munkatársaként.
Thorpe szombaton, a BBC Radio 4 csatornáján beszélt itteni élményeiről (a rádiófelvétel vonatkozó riportja a 17. perctől kezdődik), többek között Jacob Zuma botrányba keveredett és lemondott dél-afrikai elnök és a nagyot bukó Martin Schulz szerepelt még a műsorban.
A tudósító visszaemlékezik, hogy a pártállami időkben mennyire meg kellett küzdenie azért, hogy hagyják dolgozni, az MSZMP ugyanis nem rajongott túlságosan munkásságáért. Egyszer még a Külügyminisztériumba is behívták, és azt mondták neki, vizsgálat alatt van, mert beavatkozott a magyar belügyekbe.
Amikor visszakérdezett, hogy tévesen tudósított-e a tényekről, azt mondták neki, nem, de külföldi riporterként az a feladata, hogy a külföldnek tudósítson, ne a magyaroknak. Thorpe csak a brit külügy közbejárásával tudott szabadulni a pártállami nyomástól.
Ez a történet azért jutott az eszébe, mert tavaly év végén úgy érezte, a történelem ismétli önmagát. Akkor találta magát szembe ugyanis Kovács Zoltán kormányszóvivővel, aki azt mondta neki, hogy „a külföldi tudósítóknak nem szabadna beavatkozniuk a magyar belügyekbe”.
Ekkor pedig megszólalt benne a vészcsengő, hogy ezt már átélte egyszer. A műsorban elmondta azt is, áprilisban minden bizonnyal kényelmes győzelmet fog aratni Orbán, ő pedig amiatt aggódik, hogy ez milyen hatással lesz az objektív tudósításokra.
(via 444)