A külföldről támogatott civil szervezetek ügyében is beperelte Magyarországot az Európai Bizottság.
Megérkezett az Európai Bizottság Magyarország elleni keresete az Európai Unió Bíróságára a civiltörvény ügyében
– tudatta a luxembourgi székhelyű testület. Az Európai Bizottság júliusban kezdett kötelezettségszegési eljárást a „külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról” szóló magyar szabályozás miatt.
A bizottság szerint a törvény indokolatlanul beavatkozik az Európai Unió Alapjogi Chartájában foglalt alapvető jogokba, különösen az egyesülés szabadságához való jogba. Emellett akadályozhatja a civil szervezeteket az adománygyűjtésben, korlátozva a képességüket a feladataik ellátásában, továbbá indokolatlanul és aránytalanul korlátozza a szabad tőkemozgást, elrettentő hatása lehet a külföldi adományokra, valamint a törvény a magánélet és a személyes adatok védelméhez való jog tiszteletben tartása tekintetében is aggályokat vet fel.
A kormány augusztus közepén reagált az Európai Bizottság kritikájára, de nem sikerült kimagyaráznia magát, így jutott a kötelezettségszegési eljárás bírósági szakba.
Január közepén az Alkotmánybíróság is megkezdte a civiltörvény vizsgálatát. A külföldről támogatott civil szervezetek megbélyegzéséről szóló jogszabályt az ellenzéki képviselők mellett 23 civil szervezet is megtámadta.
Múlt héten a Lex CEU miatt indult per Magyarország ellen.