Már az Európai Unió Bírósága előtt van az Európai Bíróság keresete a Lex CEU ügyében.
Megérkezett az Európai Unió Bíróságára az Európai Bizottság Magyarország elleni keresete a Közép-európai Egyetem (CEU) működési feltételeit meghatározó törvénnyel kapcsolatban – közölte a luxembourgi székhelyű testület. A felsőoktatási törvény áprilisi módosítása miatt azért indult kötelezettségszegési eljárás, mert a bizottság álláspontja szerint az indokolatlanul szigorú feltételekhez köti a külföldi egyetemek működését Magyarországon. A módosítás lényében arról szól, hogy eltüntessék Magyarországról a kormány által ősellenségként kezelt Soros György által alapított Central European Universityt.
A törvénymódosítás szerint a budapesti CEU – és amúgy minden más unión kívüli külföldi egyetem is – csak akkor adhatja ki anyaországa diplomáját, ha a másik országban is kampuszt nyit, illetve ha bilaterális nemzetközi egyezmény születik az egyetem működéséhez Magyarországon. A Lex CEU főként a szolgáltatásnyújtás és a letelepedés szabadságát korlátozza Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság egyik alelnökének korábbi közlése szerint. Az Európai Bizottság közlése szerint
nem a Közép-európai Egyetem miatt indítottak eljárást, hanem mert olyan problémákat látnak a törvényben, amelyek általában korlátozhatják a felsőoktatási intézmények működését az Európai Unióban.
A magánpiaci oktatási intézményekre is vonatkozik ugyanis az az európai uniós alapelv, miszerint a szolgáltatások szabad mozgását csak nagyon indokolt esetben lehet korlátozni az EU-ban. Az Európai Bizottság úgy gondolja, hogy a törvény túlságosan korlátoz, például azzal, hogy megszabja, hogyan hívhatnak egy egyetemet, illetve hogy csak akkor végezhet külföldön is oktatási tevékenységet, ha az anyaországában is végez hasonlót.
A bizottság szerint az oktatási szabadság sérül az ügyben, a kormány érvelése szerint viszont a törvény csak az EU-n kívüli egyetemekre vonatkozik, ezért az EU bíróságának sincs köze hozzá.