Itthon HVG 2018. január. 24. 14:40

Az Orbán által életre keltett szellemek idősebbek Soros Györgynél

A múlt század diktatúráiban megtorlásra használt idegenrendészeti távoltartás és az állampolgárságtól megfosztás intézménye ma az Orbán-kormány végső fenyegetése a másként gondolkodó civilekkel szemben. A Stop Soros törvénycsomagot elemzi az e heti HVG.

„Akik ezzel az állammal és nemzettel való mindenféle közösséget megszakítottak és ennek kétségtelen tanújelét adták, vagy akik az állam és a nemzet ellenségeinek bizonyultak, ezek tovább ne tarthassanak igényt azokra a jogokra, azokra az erkölcsi előnyökre, amelyeket a magyar állampolgárság jelent.”

Akár a múlt héten nyilvánosságra hozott, többek között az idegenrendészeti távoltartás fogalmát bevezetni szándékozó törvénycsomag-tervezet indoklásában is állhatnának ezek a mondatok. E kijelentést azonban Keresztes-Fischer Ferenc belügyminiszter tette 1939 augusztusában, amikor – a háború előestéjén – módosították az addigi állampolgársági törvényt. Az ihletet azonban Orbán Viktorék ebből is meríthették, hiszen ez az 1939-es törvény vezette be az állampolgárságtól megfosztás lehetőségét is, és mindjárt a „nemzet ellenségeire” vonatkoztatva.

Azt pedig, hogy ki tartozik „a nemzet ellenségeinek” sorába, akkor is a kormány döntötte el, mint ahogyan most is a kormánypártok próbálkoznak azzal, hogy rámutassanak a „sötétben megbújó” ellenségre.

Ma elsősorban természetesen Soros György és az általa támogatott szervezetek a célpontjai az idegenrendészeti eljárásnak. „A nemzet biztonsága” ellen összeesküvést szövő szervezetek kormányzati szintű kijelölése szintén régi magyar gyakorlat, úgy látszik, a Bibó Kollégiumban alapos történelemismeretet is kaphattak a jelenlegi fideszes pártvezérek. De ha emlékeik megkoptak volna, az e heti HVG nekik is segít.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.