Mocsai Lajos végre megtalálta Szöllősi Györgyöt, akive beindulhat a sportriporter-képzés a TF-en. Szöllősi szerint külön jó, hogy a sportcsatornák és a Mediaworks is magyar tulajdonban van. A magyar sportba több szürkeállomány kell.
Új alapokra helyezett, felsőfokú, posztgraduális sportújságíróképzés indul 2018 őszén a Testnevelési Egyetemen, jelentette be Mocsai Lajos rektor, aki szerint az egyetem évtizedek hiányát pótolja azzal, hogy beindítja a sportmédia- és a sportdiplomácia-képzést.
Mocsai már rengeteg megkeresést kapott a képzés megindítása érdekében, de csak most tudta megtenni a döntő lépést, mert a 700 újságírót képviselő Magyar Sportújságírók Szövetségében most talált olyan megfelelő partnerre, amelynek közreműködésével világszínvonalú szakemberek is bevonhatók az oktatásba.
Ez a partner nem más, mint Szölőssi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője, a a Magyar Sportújságírók Szövetségének (MSÚSZ) elnöke.
Aki maga sem fukarkodott a jelzőkkel: áldott, egyben történelmi pillanatnak nevezte a bejelentést. Ellenben tett egy nem túl hízelgő oldalvágást a sport felé: "Sokszor halljuk, hogy szürkeállomány-hiány van a magyar sportban, s mivel manapság gyakori a sport területén lévő szakmák közötti átjárás, például hogy edzőkből lesznek újságírók, ezért fontos, hogy egymás szakmáját is elsajátítsuk".
A tökéletes pillanat azért is most érkezett el, mert most már létezik nemzeti sportcsatorna, illetve magyar tulajdonban van a Nemzeti Sportot és több magyar sporttémájú lapot kiadó (Mészáros Lőrinc tulajdonú) Mediaworks. A jövő Hajdú B-i, Vitár Róbertjei majd a TF kampuszában felépítendő stúdiókban és a Mediaworksné fognak pallérozódni, gyakorolni.
És ezzel még nincs vége: Szöllősi kiemelte, az MSÚSZ azt is tervezi, hogy a Ferencváros krónikásáról, Nagy Béláról elnevezett program keretében a kormánnyal együtt megújítja a sportkönyvkiadást, pályázati lehetőségen keresztül támogatást biztosítva a szerzőknek és a kiadóknak a sport témájú, sporttörténelmi kiadványok megjelentetéséhez.
A képzés – amelyre 30-40 főt terveznek felvenni – három féléves lesz, szemeszterenként 120 órányi tananyaggal, s három területet ölel fel, a társadalomtudományokat, a sporttudományokat és a médiatudományokat. Ezzel párhuzamosan 2018 őszétől a csak érettségivel rendelkezők számára is lesz lehetőség egy alacsonyabb szintű képzésen elsajátítani a sportújságíráshoz szükséges legfontosabb ismereteket.
Elhangzott továbbá, hogy 2019-ben őszétől az egyetemi szintű sportmédiaképzést is tervezik beindítani a TF-en. Az alapfokú (BSC) képzés hat féléves, az erre épülő mesterképzés (MSC) pedig további négy féléves lesz, és ez utóbbit már egyesítik a sportdiplomácia mester szintű oktatásával.