Itthon hvg.hu 2017. november. 09. 11:49

Húszmilliós Teslát bérel a külügy a New York-i főkonzulnak

A New York-i magyar konzulátusnak tavaly március óta bérelnek egy Teslát, havi 829 dollárért, az Átlátszónak fotója is van, Kumin Ferenc főkonzul használja az autót.

Az 56-os forradalom évfordulóján a manhattani 56-os emlékműnél is megemlékezett a kormány, Kumin mellett beszélt Seszták Miklós fejlesztési miniszter, Vizi E. Szilveszter, az MTA korábbi elnöke, a republikánus Nicole Malliotakis és a korábbi nagykövet, Colleen Bell is. A megemlékezés idején a Riverside közelében, a 113. utcánál fotózta az Átlátszó a New York-i Főkonzulátus CKH 0001 rendszámú Tesla S luxusautóját.

Az Amerikában szolgáló diplomaták számára kiadott rendszámok beazonosíthatósága miatt egyértelmű, hogy az a magyar főkonzulátushoz tartozik. A C annak a jele, hogy konzulátusi autó, a KH pedig Magyarország kódja a rendszerben.

A megemlékezés másnapján közadatigénylést nyújtott be az Átlátszó, kérték a Külügyminisztériumtól a New York-i Főkonzulátus által használt autók listáját, hogy megtudják, mióta és mennyiért használja Kumin az autót. A válaszból kiderül, hogy az alapfelszereltséggel mintegy 75 ezer dollárba, vagyis körülbelül 20 millió forintba kerülő Tesla Model S 70D típusú autót 2016. március 10. óta bérlik havi 829 dollárért.

270 forintos átlagárfolyammal számolva ez havi 223 830 forint, tavaly március óta már 4,7 millió forintot fizettek ki a Kumin által használt luxusautó bérlésére. A főkonzulátusnak több autója is van:

A főkonzulátus az állomáshelye egy 2002-es Ford busznak, egy 2007-es Honda Odyssey-nek, valamint egy 2007-es és 2013-as Toyota Camry-nek is. Az autókat a megjelenés évében vásárolták.

Tavaly február óta bérelnek havi 694 dollárért (nagyjából 187 ezer forint) egy A6-os Audit, állomáshelye az ENSZ székháza.

Szintén tavaly vettek 8 millió forintért egy Toyota Camry-t, aminek ugyanúgy az ENSZ-székház az állomáshelye, ahogy a 2009-ben vásárolt Honda Odyssey-nek is.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.