Itthon hvg.hu 2017. szeptember. 10. 16:14

Ukrajna elintézte: Stumpf András konferálja fel a baloldali pártokat

A kárpátaljai magyarokat hátrányosan érintő ukrán törvény ellen szervezett tüntetést a Gulyás Márton vezette mozgalom, ennek nincs átütő sikere. A külügyminiszter bekérette az ukrán nagykövetet, a Fidesz viszont nem ment el a tüntetésre.

A Kossuth tér párásítója négy körül még többeket vonzott, mint az akkorra meghirdetett összpolitikai tüntetés a kisebbségi nyelvhasználatot korlátozó ukrán törvény ellen. A nézőtéren 50-en várakoztak, végül 100-150 ember gyűlt össze az Agórának nevezett építményben, amit a konferanszié nagy sikerként tálalt.

A Közös Ország Mozgalom szólította fel a pártokat, hogy együtt tiltakozzanak egy ukrán törvény ellen, amely jobban korlátozná a kisebbségi nyelvoktatást, mint a Szovjetunióban.

"Soros bábszínházban nem veszünk részt"

– üzente a rendezvény előtt a Fidesz, és ezzel passzolta a részvételt. Nyolc ellenzéki párt képviselője azonban megjelent, hogy röviden szóljon az összegyűltekhez. Köztük van Kunhalmi Ágnes (MSZP), Ungár Péter (LMP), Szabó Tímea (Párbeszéd) és Bokros Lajos, a Modern Magyarország Mozgalom Párt elnöke is.

Hova kerültem? – kérdezi Stumpf András, a Heti Válasz újságírója, akinek pénteki publicisztikája volt a demonstráció kiváltója. Stumpf azt írta, hogy bárkivel tüntet, ha a magyar kisebbség jogairól van szó, így nem csak a patás ördöggel, de még Gulyás Mártonnal is összeáll.Stumpf szerint

megvalósult a nemzeti egység ezzel a 100-150 fős tüntetéssel.

hvg.hu

Nem kell szeretnünk egymást, hogy szeressük a mieinket – mondja Stumpf, aki azzal zárja sorait, "szép nap ez, ha nem is vagyunk nagyon sokan".

Kunhalmi Ágnes folytatja. A szocialista politikust elkeseríti, hogy Ukrajna egyre mélyebben süllyedve a politikai és gazdasági válságra a kisebbségi jogok csorbításába fog.

Az első poént a DK-s Avarkeszi Dezső ejti el: "mi is szívesen összefogunk a patással is, ha a magyar kisebbségről van szó. Marciék azonban hiába hívták a patást, nem jött" – mondta a Fideszre utalva, ami a közönség jót nevetett. A határon túli magyarok volt kormányzati illetékese ukrajnai magyar barátját idézi a kialakult helyzet leírására, azt mondja,

"a Majdan hősei Európához akartak tartozni, de ez a törvény nem európai".

Az együttes Berkecz Balázs szégyenletesnek tartja az új törvényt, az LMP-s Ungár Péter pedig pártja nevében azt ígéri, európai szintre emeli a kérdést. Szerinte a magyarok a kollektív bűnösség áldozatai lettek Ukrajnában. A politikus szerint nem elég, hogy Szijjártó Péter külügyminiszer bekérette az ukrán nagykövetet. Olyan kemény választ kellett volna adni, mint Hollandiának.

A Liberálisok képviseletében Bősz Anett elmondta: az ukrán helyzet oka az illeralizmus. Viszont a közönség szerint fejen találja a szöget: az eddig legnagyobb tapsot kapja azért a mondatáért, hogy "aki azt mondja, Magyarország a magyaroké, az kaput nyit arra, hogy más azt mondja, hogy Ukrajna az ukránoké".

Hátha nem megy Orbánnak, majd Bokros megoldja

Szijjártó Péter külügyminiszter egy vasárnap reggeli rádió interjúban azt ígérte, minden európai és globális fórumot fel fog használni, hogy ez a jogszabály ne léphessen hatályba. A jelek szerint Bokros nem bízik a sikerben, a tüntetésen ugyanis bejelentette, személyesen kéri meg Porosenko ukrán elnököt, hogy ne írja alá a törvényt. Bokros szerint Ukrajnában is csigolyáról csigolyára törik el a demokrácia gerincét, de jut szidalmaiból Oroszországnak, és az agresszióját hallgatva tűrő magyar kormánynak.

A momentumos Soproni Tamást két dolog is felháborítja: az ukrajnai törvény és a magyar külügy hosszú hallgatása. "Két hónapja lobbizhatna a törvény ellen a most hisztizni kezdő Szijjártó". Örül, hogy a határon túli magyarok ügye újra a demokratikus oldal témája lett. "Nem fogjuk hagyni, hogy a magyarok jogai bárhol is korlátozzák a világban."

A Párbeszéd társelnöke, Szabó Tímea azt mondja, a Fidesz azért nem jött a tüntetésre, nehogy kiderüljön, hogy nem csak nekik fontos a határon túli magyarok ügye. Szerinte Orbánék a putyini dörgölődzés után már nem tudják képviselni a határon túliak ügyét. Szabó azt javasolja, hogy fogalmazzanak meg a tárgyban egy petíciót, amit eljuttatnak Ukrajnának, és a magyar Országgyűlés hozzon határozatot a témában.

Végül Kis Natália beszél a Közös Ország Mozgalom részéről, ő kárpátaljaiként többszörösen érintett. Hogy ukránul a nyelvtörvény nélkül is tudnak a kárpátaljaiak, azt Kis azzal bizonyítja, hogy Porosenko anyanyelvén kéri, ne írja alá a törvényt. Ezzel a rendezvény véget ért az Agórában.

Hirdetés