Itthon hvg.hu 2017. augusztus. 08. 12:46

Térkép: Magyarország első a világon – ha a menekültektől kell félni

Magyarország az egyetlen olyan ország a Pew Research globális felmérésében, ahol az emberek a menedékkérőktől félnek a legjobban, és nem mondjuk a terrorizmustól vagy a klímaváltozástól.

Bár Magyarország azok közé az EU-tagállamok közé tartozik, ahol elenyésző számban élnek menekültek és bevándorlók, nálunk félnek legjobban ezektől az emberektől – írta az Index a Pew Research Center 38 országban felvett friss felmérésére hivatkozva.

A felmérésben nemcsak EU-tagállamokat, hanem unión kívüli országokat is vizsgáltak. Kiderült, hogy Magyarország mindegyiket kenterbe veri, ha a Közel-Keletről érkező mendékkérőktől kell félni.

A felmérés szerint az emberek világszerte az Iszlám Államtól és a klímaváltozástól tartanak a leginkább, utána következnek a kibertámadások, majd a világgazdaság helyzete. A kutatásban nyolc lehetséges veszélyt listáztak: köztük volt a nagyhatalmak (Oroszország, USA, Kína) túlzott befolyása is.

Érthető, hogy Afrikában és Dél-Amerikában a klímaváltozás hatásaitól tartanak a leginkább, míg a Közel-Keleten, Európában és az Egyesült Államokban az Iszlám Államtól való félelem uralkodik. A tartós krízistől szenvedő Görögországban és Venezuelában pedig a világgazdaság állapota miatt aggódnak leginkább az emberek.

Láthatjuk az alábbi, beágyazott térképen, hogy a vizsgált európai országok többségében a terrortól tartanak a leginkább, de van néhány kivétel. Spanyolország és Svédország klímaaggodalmai miatt lóg ki a sorból, a törökök többsége az amerikai befolyástól retteg, Görögország a világgazdaság állapotától. És aztán ott virít Európa közepén az a kis sárga folt, az jelzi a magyarok rettegését a bevándorlóktól. Magyarország az egyetlen sárga ország a térképen, igaz, az adatokból kiderül, hogy azért idehaza is majdnem ugyanannyian félnek a terrorcselekményektől, mint a mendékkérőktől (64, illetve 66 százalék).

Érdemes ebből a szempontból megvizsgálni Olaszországot és Görögországot, ahol évek óta küzdenek a menedékkérők rohamával, ott három tényező is megelőzi a migránsoktól való félelemet, Olaszországban pedig a klímaváltozással szinkronban ez az emberek második legnagyobb félelme. Százalékosan a két országban hasonló értékek születtek, mint Magyarországon (67, illetve 65 százalék fél a migránsoktól).

A magyarok félelme a menedékkérőktől egy szinten van a válságban leginkább érintett országokéval: Törökország és Libanon migránsok millióit fogadta be, előbbiben 64, utóbbiban 66 százalék a menekültektől tartó emberek aránya.

Magyarországon jelenleg kb. 600 menekült tartózkodik, a markáns félelem tehát nehezen indokolható mással, mint a kitartó kormánypropagandával.

A magyar adatokkal kapcsolatban még figyelemre méltó, hogy az emberek 28 százaléka tart az orosz befolyástól, 26 százalékuk a kínaitól, 22 százaléknyian pedig az USA befolyását érzik fenyegetőnek.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.