Alaptörvény- és médiatörvény-ellenes az a kormányzati szándék, hogy a független média újságírói ellen indítson hadjáratot. Az újságírók érdekvédelmi szervezete minden segítséget meg fog adni az esetlegesen megtámadott újságíróknak.
Úgy tűnik, Orbán Viktor tusványosi beszéde jel volt, a kormánykritikus újságok és médiumok után az újságírók is a kormánypropaganda célkeresztjébe kerülnek. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége kiadott egy állásfoglalást, amelyben elítéli ezt a szándékot. A MÚOSZ szerint ez a magatartás törvénysértő, és a szervezet mindent latba fog vetni a nemzetközi kapcsolatrendszerétől a jogi eszközökig, hogy ez a gyakorlat ne alakulhasson ki. A szervezet figyelmeztet, hogy az Alaptörvény és a médiatörvény is kiemeli a sajtó sokszínűségének védelmét, "aki a sajtót fenyegeti, az a választások tisztaságát sodorja veszélybe".
Az Alaptörvény azt írja: „Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit”, és a médiatörvény is egyértelműen fogalmaz: "a Magyarország területén élőknek, illetve a magyar nemzet tagjainak tájékozódáshoz és tájékoztatáshoz fűződő joga, illetve ezzel összefüggésben a demokratikus társadalmi nyilvánosság kialakulása és megerősödése kiemelkedő alkotmányos érdek".
Az újságírónak joga van visszautasítani olyan utasítást, amely csorbítaná a szerkesztői szabadságot, munkajogi retorziók nem érhetik emiatt, írja a közlemény. És azt is kiemeli, "agyarországon az újságírók nem gyakorolnak közhatalmat, így semmilyen társadalmi érdek nem fűződik ahhoz, hogy a magánéletük cikkek vagy tudósítások témájává váljon a kormánypárti sajtóban".
Egy esetleges kormányzati támadás esetén a MÚOSZ jogi segítséget fog nyújtani az érintett újságírónak.
A MÚOSZ arra is felszólítja az újságíró-társadalmat, hogy ne vegyenek részt ilyen lejárató kampányokban, megfélemlítő akciókban.