Itthon hvg.hu 2017. július. 31. 13:25

A magyar nők egyenlőek, de valójában nem is annyira

Bár elméletben mindenki az egyenjogúság mellett van, a gyakorlatban még mindig tartják magukat a hagyományos nemi szerepek Magyarországon – derül ki egy új kutatásból.

Ha a magyarokat a nők egyenjogúságáról kérdezik, döntő többségben egyetértenek azzal, hogy a nemek egyenlőek, a gyakorlatban viszont a nőkre hárul a terhek oroszlánrésze – derül ki a ZRI Závecz Research és a CAWI Services által készített közvélemény-kutatásból, amelynek eredményeit az Indexen közölték. A 9000 főt bevonó ez év júniusi reprezentatív kutatáshoz ötfokú likertskálát alkalmaztak, ahol a résztvevő egy egytől ötig terjedő skálán tudta jelezni, hogy mennyire ért egyet az adott állítással.

Azzal az állítással, hogy "ha a nő dolgozik, akkor a férfinak egyenlő mértékben kell részt vennie a háztartási munkákban", a lakosság körében nagy az egyetértés, az azonosulás mutatója a skála alapján 4,1 az 5-ből. Ha direktebb módon kérdezik az embereket a nemi szerepekről, hajlanak az egyenlőség felé. Például 3,7 az egyetértés mértékét mutató szám abban a kérdésben, hogy a férfiaknak a jelenleginél nagyobb részt kellene vállalniuk a gyereknevelésből és háztartási munkából.

A hagyományos nemi szerepek továbbra is erősek

A magyarok úgy érzik, hogyha a női egyenjogúságról kérdezik őket, pártolniuk kell azt, de a gyakorlatban ennél árnyaltabb a helyzet. Akármennyire is egyetért ugyanis a többség azzal, hogy a nemek egyenlőek, a nőket mégis főleg a hagyományos szerepeikben képzelik el.

A kutatás szerint a magyarok viszonylag nagy mértékben értenek egyet azzal az állítással, miszerint "állásban lenni is fontos lehet, de a legtöbb nőnek az az igazi vágya, hogy otthona és gyermeke legyen", szám szerint 3,7. Ez az érték lakóhely és az iskolázottság mértékétől függően eltérő, a diplomások esetében például csak 3,3 a mutató.

Egy hasonlóan a nemi szerepekre vonatkozó, de az előbbinél radikálisabban megfogalmazott kérdés tekintetében még nagyobb a megosztottság. Ez így hangzik: "egy párkapcsolatban a férfi feladata a pénzkeresés, a nőé a háztartás és a család ellátása" – ezzel az állítással iskolázottság függvényében eltérők az eredmények, alapfokú végzettséggel rendelkezőknél 3,1, középfokú végzettségűek esetében 2,8, diplomásoknál pedig csak 2,5 az egyetértés mutatója.

"Mivel az életkor egyetlen esetben sem befolyásolta a válaszokat, kijelenthetjük: a fiatalok értékrendje azonos az idősekével. A húszas-harmincas korosztály sem gondolkodik másként a férfi, női szerepekről, mint az ötvenesek-hatvanasok vagy a náluk idősebbek” – olvasható az Indexen.

A kutatásból továbbá kirajzolódik egy tendencia, miszerint minél magasabb iskolázottságú személyekből áll egy család, annál inkább bővül a férfiak feladatköre, így itt a nőkre az átlagosnál kisebb teher jut.

Hirdetés