A kéthetes sportesemény szervezői ígérik, a vb még javítani is fogja a sokat bírált és közismerten munkaerőhiánnyal küzdő egészségügyi közellátás színvonalát.
Ez lesz Magyarország történetének legnagyobb sporteseménye – hallhattuk többször a pénteken elstartolt vizes világbajnokságról. A 17 napos rendezvény egészségügyi biztosítása a magyar orvosok, ápolók és mentősök számára is kihívás lesz: soha nem dolgoztak korábban ekkora hazai sporteseményen. Megkérdeztük egyik mentős forrásunkat, aki dolgozni fog a világbajnokságon is, ő saját tapasztalatai alapján azt mondta nekünk, hogy még a 1998-as atlétikai Európa-bajnokság sem volt ilyen nagyszabású rendezvény, mint a vizes vb most.
Több helyszín, különböző veszélyek
A feladat nehézségét leginkább az jelenti, hogy egy másik, nagy, több ezer turistát vonzó sportrendezvényhez, a Forma–1-es Magyar Nagydíjhoz képest – amely alapvetően egyetlen helyszínre, a Hungaroringre korlátozódik – a vizes vb-t összesen öt helyszínen rendezik. Ezenkívül nemcsak a verseny-, hanem az edzőhelyszínek, illetve a versenyzők, akkreditált résztvevők szállodáinak egészségügyi biztosítását is a magyar egészségügyi team végzi.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs igazgatója is ezt tartja a legnagyobb kihívásnak: "a mentési terveket térben és időben is az egyes programelemekhez igazítva kellett elkészíteni". A vizes vb két hete alatt összesen 700 mentős (mentőtiszt, -orvos, -ápoló stb.) fordul meg a helyszíneken, lesz olyan nap, amikor egyszerre 26 mentőautó lesz kint a versenyeken. Összehasonlításképpen: a Magyar Nagydíj versenynapján egyszerre 140 mentős dolgozik a Hungaroringen, 21 kocsival és 2 mentőhelikopterrel.
Az arányok tehát hasonlóak, ugyanakkor egy kéthetes rendezvény jóval komplexebb feladat, több tervezést és felkészülést igényel, mint egy háromnapos versenyhétvégéé – mondta Győrfi. A vizes világbajnokságon nem használnak mentőhelikoptereket, de ha szükség lesz rá, akkor a budaörsi bázisról perceken belül bárhová odaér Budapesten.
Merkely Béla, a FINA orvosi bizottságának elnöke, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója megkeresésünkre elmondta, az egészségügyi személyzet számára kihívás az, hogy az orvosi biztosítás szempontjából egészen másfajta sérülésekre kell készülniük egy vízilabdameccs esetében, mint a toronyugrásnál.
A vizes vb egészségügyi feladatait egy 550 fős egészségügyi csapat látja majd el. A toborzás már tavasszal elkezdődött, a húsvéti határidőig 174-174 orvos (elsősorban sürgősségi orvosra, sportorvosra, kardiológusra, aneszteziológusra, traumatológusra volt szükség) és ápoló jelentkezett. Volt, aki külföldről jött haza, hogy részt vegyen a sporteseményen. A többiek önkéntesek, jórészt orvostanhallgatók, ők például a doppingvizsgálatok során segítenek majd, mondta Merkely Béla.
A nézőkre az Országos Mentőszolgálat „vigyáz majd”, az ellátás kórházi hátterét Budapesten a Semmelweis Egyetem (SE) és az Uzsoki utcai Kórház traumatológiai és ortopédrészlege, míg a vébé másik helyszínén, Balatonfüreden a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház adja.
A FINA egészségügyi büdzséje körülbelül 833 millió forint – ennyiből gazdálkodhat a SE, az Országos Mentőszolgálat és a vízimentők. Az ellátáshoz szükséges eszközöket (pl. gyógyszerek, kötszer, sürgősségi felszerelés stb.) az SE biztosítja: ezek beszerzésére 66 millió forintot költött a vizes világbajnoksághoz kapcsolódó orvosi, egészségügyi szolgáltatások ellátására kiírt közbeszerzést elnyerő Semmelweis Egészségügyi Kft.
A vizes vb és a közellátás összefüggései
Korábban arról szóltak a hírek, hogy a csábító óradíjak miatt kiürülnek majd a kórházak – Merkely szerint ilyesmiről szó sincs. Arra is rákérdeztünk, hogy a kórházi osztályok bezárásáról szóló hírek fényében a vizes vb biztosítása hogyan befolyásolhatja a közellátást. A FINA orvosi bizottságának elnöke hangsúlyozta: a sportolók ellátása teljesen szeparáltan működik majd a közellátástól. Az orvosok, ápolók mind szabadságuk terhére dolgoznak majd a világbajnokságon, ezért
a sportesemény lebonyolítása nemhogy veszélyezteti, de még javítja is a közellátást
– magyarázta Merkely.
A világbajnokságon dolgozó orvosok és ápolók is fix óradíjat kapnak a világbajnokságon végzett munkájukért. Egy orvos 8000 forint szuperbruttót kap óránként, míg a rezidensek, ápolók óradíja 4000 forint lesz. Egy dolgozóra várhatóan 5 nap jut majd, 12 vagy 8 órás műszakban. Emiatt elvileg nem történhet meg, hogy több mint 300 orvos és ápoló egyszerre menjen szabadságra.
Merkely szerint ezek az orvosok, ápolók nemcsak plusz pénzhez jutnak ezáltal, hanem „élményt is szereznek, részt vehetnek egy nemzeti ügy megvalósításában”.
A helyszíneket bejárták, felkészültek a feladatra. Szerinte a személyzet nyelvtudásával sem lesz gond, ez is szempont volt a válogatás során, a legtöbb orvos, ápoló az angol mellett beszél másik idegen nyelvet is, tette hozzá.
A közellátás színvonalát firtató kérdésünket az Országos Mentőszolgálatnak is feltettük. Elfogadhatatlannak nevezték, ha sérülne a mentőszolgálat alaptevékenysége, ezért a vizes vb alatt plusz mentőautókat vetnek be, az ehhez szükséges humánerőforrást pedig a szabadnapos mentősök biztosítják majd.
A bérekre vonatkozó kérdésre azt válaszolta, hogy azok nem térnek el a FINA korábban ismertetett egészségügyi béreitől, azaz egy mentőorvos szakképzettségétől függően bruttó 6-8000 Ft, egy mentőápoló bruttó 4000 Ft órabérre számíthat. Az OMSZ szóvivője szerint ez „mindenkinek előnyös" lesz.
Győrfi szerint bár „nem lesz egyszerű”, az sem okoz majd fennakadást, hogy a Forma–1 pont egybeesik a világbajnokság utolsó hétvégéjével: lesz elég tartalék kocsi és mentő, hogy megoldják a feladatot. Az általunk megkérdezett mentősök szerint elméletileg a vizes vb biztosítása nem fogja befolyásolni, hány mentőautót tud bevetni az OMSZ. Igaz, mint fogalmazta, „trükkös” lehet a következő 2-3 hét kollégáiknak a Forma–1 és a turisták miatt.
Merkely arra figyelmeztetett, hogy a világbajnokság alatt előreláthatólag kánikula lesz; az extrém meleg miatt azt javasolja a versenyekre kilátogatóknak, hogy szerelkezzenek fel a napsütés ellen, de ami a legfontosabb, fogyasszanak elegendő folyadékot. Ez nemcsak a szabadtéri helyszínekre igaz, hanem a Duna Arénára is, ahol akár 12 ezren is összezsúfolódhatnak.