Több ezer magánszemély, jogvédők, a magyar külügy és most már az ENSZ is szeretné elérni, hogy ne végezzék ki a szökés közben két embert agyonlövő William Morvát, aki álláspontjuk szerint súlyos elmezavar miatt ölt.
Helyi idő szerint csütörtök estére, 21 órára tűzték ki William Morva kivégzését Virginiában. A magyar állampolgársággal is rendelkező férfi édesapja egy 1956-os emigráns, Károly, édesanyja amerikai. Azért ítélték el, mert megszökött egy börtönből, és eközben két embert megölt Blacksburg városában - írta a Magyar Nemzet Online.
Morva lecsúszása akkor kezdődött, amikor az utolsó évben kibukott a középiskolából: fiatalon került börtönbe betörések, rablás és lőfegyverrel való visszaélés miatt. 2006. augusztusban a börtönből egy seriffhelyettes a körzeti kórházba vitte, ahol az elítélt kikéredzkedett a mosdóba, majd a falról lefeszített fém vécépapírtartóval leütötte kísérőjét. A serifftől szerzett fegyverrel közelről lelőtte a kórház biztonsági őrést, másnap pedig egy őt kereső rendőrrel végzett, hátulról fejbe lőve őt. További másfél nap bújkálás után Morvát elfogták.
2008. márciusban a férfit halálra ítélték, és a súlyosbító körülmények között említették, hogy olyanokra lőtt rá, akik nem jelentettek rá veszélyt. A fellebbezés nem hozott eredményt.
Morva kegyelmi eljárást kezdeményezett, ügyvédje, Dawn M. Davison a lapnak azt mondta, kérvényük alapja az elítélt súlyos elmezavara, amiről az őt elítélő bíróság nem tudott. Morva támogatói a Mercy for Morva honlapon rögzítik az ügy alakulását.
Morva ügyében jogvédők is felléptek, Terry McAuliffe kormányzónál igyekeznek elérni, hogy a büntetést változtassa tényleges életfogytiglani börtönbüntetésre, pszichiátriai kezelés mellett. 18 virginiai politikus levelet is írt ezügyben a kormányzónak, az EU amerikai nagykövete és Spanyolország is felszólalt Morva érdekében. Több ezer aláírást is gyűjtöttek a kivégzése ellen, egyelőre azonban nem tudni, mit tesz a kormányzó a kegyelmi kérvénnyel.
Szerdán minden előzmény nélkül az ENSZ is felszólította a kormányzót, hogy állíttassa le az elmebeteg férfi kivégzését.
Az ügyben a magyar külügy is megmozdult, levélben fordultak a kornányzóhoz, és egyeztettek a jogvédőkkel is.