Élet+Stílus hvg.hu 2017. április. 11. 15:55

Tudja, hány kivégzés történik még egy évben?

Az Amnesty International jelentéséből kiderül, hogy ázsiai országokban a legnagyobb a halálbüntetések aránya, de az Egyesült Államok is a top 10-ben van.

Még úgy is toronymagasan vezeti a 2016-ban történt kivégzések listáját Kína, hogy pontos adatokat nem lehet tudni róluk, ugyanis náluk államtitoknak számítanak a halálbüntetéssel kapcsolatos adatok. Az Amnesty International becslései szerint azonban bőven ezer fölött van ezek száma, így legalább a duplájával előzi a második helyen álló Iránt (567).

A top 5-öt még három ázsiai ország teszi ki: Szaúd-Arábia (154), Irak (88) és Pakisztán (87). Őket követi Egyiptom (44), az Egyesült Államok (20), Szomália (14), Banglades (10) és Malajzia (9).

A szervezet kutatása szerint a rögzített kivégzések száma (ami 2016-ban 1034 volt) 37 százalékkal csökkent a 2015-ös adatokhoz képest. Irak azonban megtriplázta az előző évi kivégzéseinek számát, míg Egyiptomban és Bangladesben kétszer annyi embert ítéltek halálra, mint 2015-ben.

Egyedül Szaúd-Arábiában alkalmaztak lefejezést, de az akasztás még 14 országban bevett szokás, a nyilvános kivégzések pedig Irán és Észak-Korea sajátjai.

Rengeteg kivégzés sértette tavaly az ENSZ által elfogadott A polgári és politikai jogok nemzetközi egyezségokmányát, amelyben a halálbüntetés határát a szándékos emberölésnél húzták meg. Kábítószerhez kötődő bűntettekért hajtottak végre kivégzést többek közt Kínában, Indiában, Indonéziában, Iránban, Kuvaitban, Laoszban, Malajziában, Szaúd-Arábiában, Szingapúrban, Srí Lankán, Thaiföldön, az Egyesült Arab Emírségekben és Vietnamban.