Tamás Gáspár Miklós
Szerzőnk Tamás Gáspár Miklós

A baloldalt elkergették a falig. Kész, nincs hová menekülni. Már csak az esélytelen ellentámadás marad. Vélemény.

Ezek bezáratták az Aurórát.

Nem ismétlem meg a híreket, mindenki olvashatta itt meg itt – az egyik utolsó baloldali helyet csukatták be ezek, ahol a baloldali ifjúsági szubkultúra fröccsözött, vitatkozott, ülésezett (talán füvezett is egy kicsit, mint még száz kocsmában meg kerthelyiségben csinálják városszerte a lányok és a fiúk) vagy csak üldögélt. Az Auróra lett volna a Pride egyik bázisa; látjuk, hogy ezek az egyenjogúságért vonulók és a neonyilas huligánok közül kivel tartanak.

Összesen még egy balos hely van Budapesten, ahol egymás között lehetünk, és ahol nem szállnak rá durván a férfi kísérő nélkül beállító nőkre. Mint ahogy szokták ezek.

Nem mondom meg, melyik az és hol van, mert ezek még bizonyítéknak vagy minek nézik, és még azt is bezáratják – de amúgy is valószínűleg megszüntetik valahogy.

Ezek.

Ezerszer elmondták már, hogy elég, elég, elég – én is –, amikor a rendőrségük előállította a Norvég Alap munkatársait, amikor megszavaztatták a civil társadalom elleni NGO-törvényt meg korábban a CEU-törvényt, meg amikor eltaposták a Népszabadságot, amikor megszüntették a fontos kulturális folyóiratok többségét, amikor átadták a magyar művészeteket a „Magyar Művészeti Akadémia” nevű dilettáns gittegyletnek, amikor gyakorlatilag megszűnt az OTKA meg az NKA, amikor szétverték az akadémiai kutatóintézeteket… hogy elég, hogy ez így nem mehet tovább, hogy ezek megszüntetik a magyar értelmiséget – MOST csak erről beszélek, nem mintha a Tesco dolgozóinak a készülő tiltakozása kevésbé fontos lenne –, s nélküle (összes hibáival és bűneivel együtt) minden még sokkal nehezebb lesz Magyarországon.

Elég, elég – mondtuk, ezek ezt már nem merik, ezek ezt már nem tehetik, ezek bele fognak bukni ezekbe a disznóságokba.

Persze nem történt semmi, és ezek épp úgy virágzanak, mint bármikor, sőt.

Egyetlen szóval se állítom, hogy másoknak nincsenek kellemetlenségeik és bánataik – egyáltalán nem irigylem a kiábrándult konzervatív értelmiséget, amely egyre hangsúlyosabban fordul szembe mostanában az Orbán-rezsimmel, és amely meg is mentette a kulturált és gondolkodó jobboldal becsületét (merthogy igenis van ilyen, és tiszteletünkre méltó) –, de legyen szabad most a független baloldali (főleg fiatal) szubkultúra védelmében is mondani pár hatástalan, kesernyésen barátságos szót, amelyet becsületbeli kötelességünk elmondani.

Olyan helyeken, mint az Auróra és… nem mondom meg, még melyik… nem kell körülnézni, hogy föltűnnek-e valakinek a meleg és leszbikus párok meg a fölismerhetően zsidó vagy roma arcok, vagy a berlini és hamburgi és amszterdami és barcelonai és manchesteri marxista könyvesboltokból származó, föliratos vászonszütyők, ahol senki se neszel föl, ha valaki megszólal arabul, kurdul, perzsául vagy oroszul. Ahol legalább nem feszeng az alternatív baloldal, mert tudja, hogy ezek ugyan erősebbek és számosabbak, de ma este (és a mindenkori ma este) nincsenek itt, hanem távol, drágább helyeken, jobb negyedekben, menőbb cuccokban, de legalább távol.

Ez minden közösségnek kijár, és ennek a laza – az én ízlésemnek talán túlságosan is laza, kevéssé határozott – embercsoportnak is lehessen társas második otthona ott a dzsumbujban, ahol afgánok és afrikaiak is álldogálnak a sarkon (természetesen letelepedési és iparengedéllyel) a call shop előtt: európai külváros – a Köztársaság téren pingpongoznak és fociznak különféle színű családok meg gördeszkáznak a srácok. Kőbányai világos meg egy kis fű meg szamárfüles zsebkönyvek.

Ezt kell betiltani.

Az ilyesmiket szokták betiltani ezek, akik a városban semmi másra nem voltak képesek, mint hogy beköltözzenek a régi polgárság meg a régi munkásság kisajátított, majd közpénzen fölújított-tatarozott házaiba az alapítványaikkal meg a klienseikkel meg az ügyvédi irodáikkal meg a kamu cégeikkel meg a prefeminista, szépen sminkelt, első osztályú, dzsenderáruló (ha van osztályáruló, van dzsenderáruló is), őszintétlenül férfitisztelő, kisportolt nőikkel a modellügynökségről. De az, hogy néhány véndiák meg holtfáradt aktivista meg szakadt művész iddogálhasson egy kicsit – például mentás teát –, nem, azt nem szabad. Nem tudom, elárulhatom-e, hogy az Aurórában még olvasni is láttam embereket, sőt: szem- és fültanúja voltam annak, hogy fiúk nem szakítottak félbe lányokat, ha el akartak részletesebben mesélni valamit. Bocsánat, ha ez akaratlan denunciálás, és kivívja a törvényes hatóság gyanakvását és dühét.

Ezek nálunk egyfolytában győznek, és elérték, hogy – a modern történelemben először – a baloldali szubkultúra el legyen választva a dolgozóktól (és viszont). De ha ezek kikergetik szerény kis kerthelyiségeikből és teázóikból a baloldali szubkultúra bohémjait és puritánjait, remélhetőleg nem Londonba mennek, hanem a lakótelepekre és a nyomornegyedekbe, és eltűnődnek rajta, mi volt annak idején a munkásotthon, ahol ma a még nyitva tartó, kisebbik részben aerobik-tanfolyam van meg tai csi-edzés meg csi kung-edzés meg kung fu-edzés meg Gyóni Géza-szavalóverseny meg nyugdíjas hídépítő mérnök előadása a homeopátiáról, a nagyobbik, a lezárt részben pedig csótányok.

A baloldalt – és ezen nem a hanyatló szoclib establishment ritkuló, vénülő, pusztuló intézményeit értem, hanem a szabadon igazságot keresőket, a nyugtalanokat, a habozókat, a fölháborodókat, a szelídeket, az oly sok mindent ellenzőket, s nemcsak a vegetariánus-vegán, antialkoholista, cukormentes, alacsony sótartalmú, otthonszülő, koffeinmentes, laktózmentes és gluténmentes ártatlanokat, hanem még a magamfajta borivó és dohányzó vén legényeket is, a Bartók-hallgatókat és Ady-olvasókat – elkergették a falig, ahol a gyér baloldal megveti a hátát. Kész, nincs hová menekülni. Már csak az esélytelen ellentámadás marad.

Meg a véleményünk ezekről.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.