A múlt héten az Egyesült Államok magyarországi nagykövetsége, most pedig a washingtoni külügyminisztérium illette erős kritikával a magyar civiltörvényt.
A jogszabályt, amely szerint a civil szervezeteknek regisztráltatniuk kell magukat, ha legalább 7,2 millió forintot kapnak külföldről, a múlt pénteken írt alá Áder János köztársasági elnök, hétfőn pedig a parlamentben is kihirdették.
A külügyminisztérium honlapján hétfőn a következő állásfoglalás jelent meg:
Az Egyesült Államokat nyugtalanítja, hogy a magyar parlament olyan törvényt fogadott el, amely igazságtalan módon terheli és célozza a magyar civil társadalmat, amely a korrupció ellen harcol és védi a szabadságjogokat. Azzal, hogy a külföldről támogatott szervezeteket olyan színben tünteti fel, mint amelyek a magyar társadalom ellen cselekszenek, a törvény gyengíti a magyarok képességét arra, hogy szerveződjenek, aggályaikat legitim és demokratikus formában fogalmazzák meg. Ha a törvény hatályba lép, azzal Magyarország újabb lépéssel távolodik el az Európai Unió és a NATO központi értékei melletti elkötelezettségtől."
A civiltörvény egy hét múlva, a jövő kedden lép majd hatályba.
A jogszabályt szétcincálta a Velencei Bizottság, vizsgálódik miatta az Európai Bizottság, az LMP pedig szorgalmazza az alkotmánybírósági vizsgálatát.