A TASZ szerint a jogsértő törvény sérti a szólásszabadságot, az egyesülési szabadságot és megengedhetetlen módon különböztet meg egyes civil szervezeteket.
A jogsértő civiltörvényt végső változatában is elutasítja a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) – közölte a jogvédő szervezet kedden, a szavazás után.
Ezt a törvényt a TASZ véleménye szerint nem lett volna szabad elfogadni, mert a törvény jogsértő. A jogvédők szerint a jogsértés ellen úgy tudnak leghatékonyabban fellépni, ha nem tesznek eleget a törvénytelen előírásoknak. Mint írták,
ezzel senkinek a jogát és a transzparencia követelményét sem sértik meg, hiszen gazdálkodásuk már most is teljesen átlátható.
A TASZ szerint a jogsértő törvény sérti a szólásszabadságot, az egyesülési szabadságot és megengedhetetlen módon különböztet meg egyes civil szervezeteket. Állaspontjuk szerint a jogrendszerben már jelenleg is meglévő szabályok sokkal alkalmasabbak az átláthatóság és a nemzet biztonságának garantálására, illetve a pénzmosás elleni fellépésre. Az átláthatóságot az szolgálja, hogy a szervezeteknek közzé kell tenniük pénzügyi adataikat, támogatóikat is feltüntetve, a nemzetbiztonságot és a pénzmosás elleni küzdelmet pedig nem a nyilvánosság, hanem az ezen célok biztosítására hivatott szervezetek, például az ügyészség megfelelő működése szolgálja. A törvényben előírt kötelezettségeket szükségtelennek és aránytalannak tartják.
A TASZ kezdeményezéséhez csatalkozott a Magyar Helsinki Bizottság is. Ők azt írták: "nem regisztrálunk!". Ez azt jelenti, hogy egészen addig nem vetik alá magukat a "külföldről támogatott" szervezetek kényszerregisztrációjának, amíg bíróság nem kötelezi őket erre. Emellett az Alkotmánybírósághoz és az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak. Indítványozni fogják, hogy a magyar bíróság kérje az Európai Unió luxemburgi bíróságának véleményét.
A Helsinki továbbá részt vesz abban a civil kampányban, amely a civilellenes kormánypropaganda ellenszele lehet, és tájékoztatja a nemzetközi szervezeteket és közvéleményt a magyarországi fejleményekről, "a civil szervezetek putyini mintát követő megbélyegzéséről".