Miután déli órákban napozásra már buzdított a Tv2, ezúttal azt állították, hogy rákkeltőek lehetnek egyes naptejek. A múltkor bőrgyógyászok alázták szakmailag a Vajna-csatornát, ezúttal a napvédő szereket gyártók cáfolták a Tények riportjának állításait, amelyek szerintük konkrétan az emberek egészségére veszélyesek.
Nem tudni, Habony Árpád/Andy Vajna, esetleg Mészáros Lőrinc részesedést vásárolt-e valamilyen érintett cégben, esetleg napszúrást kaptak a szakmailag rég önlejárató Tv2 munkatársai, de szerdán tovább folytatták a veszélyes napozásra buzdító tevékenységüket – szokás szerint másik revolvermédiával, a Riposttal teljes összhangban.
Annak ellenére, hogy a múlt heti, déli órákban napozásra buzdító anyagukat tételesen, szakmai érvekkel cáfolta a hvg.hu-n a bőrgyógyászokat tömörítő Magyar Dermatológiai Társulat vezetősége, ezúttal annak sulykolásával folytatták, hogy „rákot okozhat a naptej”. A Gönczi Gábor által drámaian felkonferált riport arról szólt, hogy bizonyos naptejek nemhogy védik a bőrt, inkább árthatnak, és még a májat is károsíthatják.
Miután a bőrgyógyász szakma már helyre tette Andy Vajna szakmaiatlan csatornáját a napozással kapcsolatban, ezúttal a naptejek, fényvédők miatt érintt gyártók szakmai szervezetét, a Magyar Kozmetikai és Háztartás-vegyipari Szövetséget kerestük meg.
Egységes, uniós előírások vonatkoznak az összetevőkre
Nagyon nem lepődtünk meg: nem lehet rákkeltő hatóanyag a termékekben: „Az európai szabályozás alapján kizárólag olyan fényvédő hatóanyagok (UV-szűrők) használhatóak a napvédelemben, amit az Európai Unió előzetesen megvizsgált és engedélyezett. Az ilyen anyagok listáját egy uniós kozmetikai rendeletben teszik közzé, ez biztosítja, hogy az emberi egészségre biztonságos és hatékony anyagokat használjanak a cégek. Más anyag ilyen célú felhasználása tilos, a fényvédő készítmények és a hatóanyagaik nem rákkeltőek, ezt a jogszabály egyébként tiltja”.
Az előző Tv2-anyag szakmailag cáfolt állításait Szendi Gábor fogalmazta meg, aki véletlenül sem bőrgyógyász, hanem pszichológus, programozó matematikus, de talán arról a legismertebb, hogy a paleo táplálkozás magyarországi elterjesztője. A szerdai anyagban Házi Edinára hivatkoztak, aki a 444.hu szerint gyógyszerészként végzett, egyúttal saját gyártmányú kozmetikumaival házal.
A Magyar Kozmetikai és Háztartás-vegyipari Szövetség diplomatikusan nem kívánta minősíteni a Tv2 „szakértőit”. „A kozmetikai gyártóknak a jogszabály alapján kötelező a kozmetikumok biztonságával és hatékonyságával kapcsolatos megalapozott és tudományosan igazolható bizonyítékokat összegyűjteni és kérdéses esetben ezeket bemutatni. Ez a napvédőkre is igaz, ráadásul a fényvédő faktor meghatározásával kapcsolatos további vizsgálatoknak is rendelkezésre kell állni. Véleménye természetesen bárkinek lehet egy adott termékről, de talán érthető elvárás az, hogy annak is tudományosan megalapozottnak kell lennie. Az említett példák esetében úgy érezzük, hogy általában a tudományos (bőrgyógyász, stb.) közvéleménnyel és tapasztalattal szemben történnek nem megalapozott állítások, amik ráadásul egészségre is veszélyes kijelentéseket tartalmaznak. Ez nem csak a mi véleményünk, hanem a bőrgyógyász szakmáé is” – közölték.
Amúgy a szakmai szövetség indított egy kifejezetten médiának szóló szakmai szeminárium sorozatot, amelynek első rendezvénye – ha már itt a szezon – a napvédelemről szólt. „A szeminárium minden újságíró számára nyitott” – közölték. Úgy tudjuk, a nemrég lezajlott szakmai képzésen a Tv2 és a Ripost munkatársai nem vettek részt. Lehet, hogy nem ártana.
Fenntartják, amit a flakonon is olvashat
A szövetség továbbra is fenntartja a korábban elfogadott, uniós ajánláson alapuló önkéntes vállalását azzal kapcsolatban, hogyan címkézik a termékeket. Ez azért fontos, mert a címkéken használt elemek, figyelmeztetések közül több „éppen a megjelent állításokkal ellentétes”.
Így bármit hall is az állami milliárdokból megvásárolt tévében, azt ajánlják, amit saját, bevizsgált termékeiken is:
- Napvédő alkalmazása mellett se tartózkodjon túl hosszú ideig a napon!
- Csecsemőket és kisgyermekeket tartsa távol a közvetlen napsugárzástól!
- A túlzott napozás károsíthatja az egészséget!
- Kerülje a déli tűző napsütést!
- Napozás előtt használjon napozó készítményt!
- A napvédőt kellő mennyiségben, egyenletesen vigye fel a bőrre!
- Rendszeresen ismételje meg a napvédő készítmény alkalmazását, különösen izzadás, fürdőzés és törülközés után!