Napozókrémek vegyületeit találták az Északi-sark környékén
Először bukkantak a naptejekben is előforduló vegyi anyagokra a sarkvidéki hóban a kutatók, ugyanakkor ennek lehet pozitív hatása is.
Először bukkantak a naptejekben is előforduló vegyi anyagokra a sarkvidéki hóban a kutatók, ugyanakkor ennek lehet pozitív hatása is.
A magasabb faktorszám nem jelent automatikusan hatékonyabb védelmet.
Az emberi egészség mellett az adott fürdőhely élővilágára is érdemes gondolni a fényvédő kiválasztásánál.
A legtöbben a nyaralásuk alatt nyúlnak csak fényvédőhöz, az igazán tudatosak viszont egész évben használják. De számos környezettel, és az egészségünkkel kapcsolatos aggály is felmerült a naptejekkel kapcsolatban az elmúlt években. De melyik a fontosabb? A környezettudatosság vagy az egészségünk védelme?
Hogy válasszak naptejet, milyen összetevőkre figyeljek, mikor és hogy kell használni, mit kenjünk a gyerekre, lehetünk-e allergiásak ezektől a készítményektől, mit tegyek, ha vegán vagyok? Míg korábban főként a tengerparton nyaralók vagy síelők életét keserítette meg az erős UV-sugárzás, már Magyarországon is egyre gyakrabban adnak ki figyelmeztetést. Mi pedig feltettünk minden kérdést, ami a védekezésről eszünkbe jutott.
Még házilag elkészíthető (DIY, azaz csináld magad) napkrémek receptjei is megtalálhatók a Pinteresten, mentik is le ezeket szép számmal a felhasználók. A szakértők azonban komoly egészségügyi kockázatokra figyelmeztetnek.
Ami esetleg jót tesz a testünkön lévő bőrnek, az nagyon nem tesz jót az autóban lévő anyagoknak.
A virágállatokat súlyosan veszélyeztetik a fényvédőkrémek, amikkel a turisták bekenik magukat.
A fényvédő krémek rendszeres használata gyermek- és felnőttkorban 40 százalékkal csökkentette a bőrrák egy gyakori, agresszív formájának, a melanomának a kialakulását a 18-40 éves kor közötti ausztrálok körében, azon kortársaikhoz képest, akik csak elvétve védekeztek a napsugárzás káros hatásai ellen – derült ki a Sydney-i Egyetem tanulmányából.
A korallzátonyok és a tengeri élővilág védelme érdekében 2021-től a naptejek többségét nem szabad használni a Hawaii-szigeteken.
Nem tett jót a tó vízének, hogy a fürdőzők révén naptej és testápoló került bele.