A pártok helyett az arcok lesznek a fontosak a politikában, ezért az MSZP kommunikációja főleg Botka Lászlóról kell, hogy szóljon – árulta el az MSZP új kommunikációs igazgatója, Kerényi György. A volt független újságíró azt mondta, mivel Magyarországon 2017-re megszűnt a médiapiac, ezért már nem tud újságíró lenni, ezért ment el a párthoz dolgozni.
"Eddig újságíró voltam, innentől nem vagyok az" – mondta Kerényi György, az MSZP új kommunikációs igazgatója a 24.hu-nak adott interjújában. Kerényi korábban a Tilos Rádió egyik alapítója volt, majd a Magyar Narancsban dolgozott, később a Rádió C-ben, majd a Kossuth Rádió főszerkesztője volt, később pedig a VS.hu alapító főszerkesztője. Az utóbbi két évben a szlovákiai közszolgálati média magyar adójánál dolgozott félállásban.
Kerényi most azt mondta, nehéz döntés volt, hogy elmegy egy párthoz dolgozni, miután 25 évig építgette független újságírói karrierjét. "Ezt most félreteszem, és azt mondom, hogy vége. Innentől nem vagyok újságíró, lehetek pártos" – mondta. Hozzátette, korábban sosem szolgált pártot, és nem csapta be az olvasókat, most pedig átmegy egy másik területre, és eldöntötte, hogy többé nem lesz újságíró. Arról, hogy miért az MSZP-hez ment el kommunikációs igazgatónak, Kerényi azt mondta, mert ők keresték meg, de a Jobbikhoz vagy a Fideszhez például nem menne el. "Szabadságszerető ember vagyok" – tette hozzá.
Kerényi azt is elmondta, 2011-ben Bajnai Gordon is megkereste, hogy menjen politikusnak vagy a háttér-kommunikációba, majd három évvel később Schiffer András is, hogy menjen az LMP-be kommunikációs vezetőnek, de akkor még mindkettejüknek azt válaszolta, hogy újságíró szeretne maradni.
"Akkor még azt gondoltam, lehetek Magyarországon újságíró, hogy lesz médiapiac. Ez az illúzióm elmúlt. Magyarországon 2017-re megszűnt a médiapiac. Egy-egy szigeten még küzdenek, de ez nem jelenti azt, hogy van piac. Én két éve a szlovákiai közszolgálati média magyar adójánál dolgozom félállásban. Nem akartam kiköltözni, egy hetet voltam itt, egyet ott. Már ez is kivonulás volt, de most már egyértelmű, hogy itthon nem lehetek újságíró" – mondta.
Az MSZP-nél a terveiről azt mondta, egységesíteni kell a kommunikációt, és nagyon le kell szűkíteni a nyilatkozók körét, mert az a trend, hogy a pártok háttérszervezetekké válnak a politikában, és az arcok lesznek fontosak. "Elkezdődött a kampány. Botka László a miniszterelnök-jelölt. Jórészt róla kell, hogy szóljon a kommunikáció" – magyarázta.
A Botka László által korábban bejelentett bojkottról, miszerint az MSZP nem kíván nyilatkozni a kormánypárti médiumoknak, Kerényi azt mondta, a döntés azelőtt született, hogy ő odament volna, és bár először benne is megvolt az a kétely, hogy így nem érik el a magyar társadalom egy részét, de aztán belátta, hogy jogos a bojkott. "Ezek a médiumok nem hasonlíthatók össze más médiumokkal. Eddig is volt pártmédia, de azért azt újságírók működtették. Például a G-nap előtti Magyar Nemzetet. A 888–Ripost–TV2 stb. tengelyben viszont már nem is újságírók dolgoznak. Ők nem pártsajtót csinálnak, hanem a kormányzati hatalom részei. Ha nekik nyilatkozol, az olyan, mintha a fidesz.hu-nak nyilatkoznál. Ez azért egyetlen ellenzéki politikusnak sem jutna eszébe" – magyarázta.
Hozzátette, a kormánypárti sajtóban "az még újságíró, akinek, még ha nem is tiltakozik, de rossz érzése van attól, hogy Rogán Antal stábjától jön megírva az aktuális üzenet. A többi nem az."
Kerényi elmondta, bár olyan szintű kommunikációs gépezetet, mint amilyet a Fidesz épített, nem lehet elérni, de "a társadalmi elégedetlenség elsöpörhet bármit, parlamenti bukás nélkül is. Láttuk, mi volt 2008 és 2010 között, hogyan hullott szét minden. Mindenki szaladt az új gazdákhoz, dőzsöltek az újságírók az információkban. Az ilyen rendszerek, amilyet a Fidesz is épít, nem tudnak tartósan fennmaradni" – mondta.
Kerényi elmondta, amúgy nem lát bele az MSZP-be, de reméli, hogy nincsenek csontvázak a szekrényben. "Krízisben egyébként, ez kommunikációs közhely, őszinte kommunikációt akarok. Nem bujkálunk, hamar ki kell állni, beszélni mindenről. De én alapvetően Botka László programjáról és a Fideszről szeretnék beszélni" – tette hozzá.
Azt is elmondta, ha 2018-ban nem lesz kormányváltás, ő akkor is csak egy évet vállalt az MSZP-nél, és "akkor ennyi volt". De ha felkérik ismét, akkor meg fogja fontolni a dolgot.