Enyedi Zsolt, ha optimistán értékeli az utóbbi napok kormányzati kommunikációját, lehetségesnek tartja, hogy a kormány fontolgatja a lex CEU teljesíthetőbbé alakítását.
Ha úgy gondolja a kormány, hogy korábban túl nagy volt az egyetemek autonómiája, akkor most átestek a ló túloldalára – mondta Enyedi Zsolt a Magyar Nemzetnek adott interjúban nemcsak a CEU ügye, hanem általában az állami egyetemek centralizációja kapcsán.
A CEU rektorhelyettese szerint biztató jel, hogy az elmúlt napokban Kovács Zoltán kormányszóvivő és más kormányzati illetékesek is valamelyest másképp kezdtek el beszélni a törvény által megkívánt feltételekről. Többször a "szándéknyilatkozat" szót használták a szövetségi szintű nemzetközi megállapodás kapcsán.
A legborzasztóbb, hogy mindezekre a jelekre semmit nem építhetünk. A sorok között próbálunk olvasni, mint a Kádár-rendszerben. De optimista értelmezésemben a kormányzat képviselői fontolgatják, hogyan lehetne a törvényt a teljesíthetőbb követelmények irányába átértelmezni, hogy az egyetem mégis maradhasson.
Enyedi szerint az emberekhez eljutnak a CEU érvei, s az ügy megítélésében egy közvélemény-kutatás szerint nincs jelentős eltérés a vidék és Budapest között, és a kevésbé iskolázottak is érzékelik, hogy az egyetem ellehetetlenítése az ország elszigetelődéséhez járulna hozzá. Egyesekben azonban, tette hozzá, él egy sztereotip kép, ami torzítva tükrözi vissza, hogy mi zajlik az egyetemen. Manipuláció zajlik, vélte: kiemelnek 15 ezer szakdolgozatból egy tucatot, amelyek címe a laikus számára zavarba ejtő vagy botrányos hangzású, úgy téve, mintha véletlenszerűen bukkantak volna rájuk.
Arra a felvetésre, hogy a közvélemény a Soros-hálózat részeként tekint a CEU-ra, a rektorhelyettes úgy reagált: "Mi autonóm intézmény vagyunk. Alapítónk számos emberi jogi, korrupcióellenes, kisebbségsegítő szervezetet is támogatott. Ezeknek a szervezeteknek a munkáját tisztelem, de felelősséggel csak a saját tevékenységünkért tartozunk. Nálunk természetesen a Nyílt Társadalom Intézet ténykedéséről is lehet vitatkozni, úgy tudom, voltak is ilyen fórumok a múltban, és ott nyilván kritikának is helye volt."
Kijelentette azt is:
"nem vagyunk >>Soros egyeteme<<.
Ez a birtokos jelzős szerkezet a kormánypropaganda nagy trükkje. Soros György alapító, amiért nyilván hálásak vagyunk neki, de hogy az euróval vagy a migrációval kapcsolatban mit mond, az az ő dolga."
Amikor arról kérdezték, miért nem reagálnak a Sorossal, a hálózatával, illetve ennek nyomán a CEU-val kapcsolatos vádakra, Enyedi közölte: "Ha megtennénk, akkor folyamatos politikai kommunikációba kellene belebonyolódnunk, ami nem a mi dolgunk. Önmagában az, hogy milyen nézeteket tulajdonítanak az egyetemnek, nem kellene hogy befolyásolja működési kereteinket. Azért sem szívesen kezdeném egyenként cáfolni a tévképzeteket, mert ezzel azt sugallnám, hogy bizonyos nézetek vagy értékek esetében jogosak lehetnek az egyetemet ért kormányzati támadások. El kell tudnunk fogadni a tudományos és oktatói munka értékét, függetlenül annak feltételezett világnézeti hátterétől" – fűzte hozzá.