Valójában a tudományos szabadság és a tudományos intézetek függetlensége elleni fellépésről van szó – írja a magyar tudós.
"Ostrom alatt a tudományos képzés Magyarországon" címmel vezércikkben foglalkozik az egyik legrangosabb tudományos folyóirat, a Science a Lex CEU-val – írja az Index. A cikket Barabási Albert-László magyar fizikus, hálózatkutató, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja írta, és a Soros György elleni hadjárattal, az orosz politikai befolyással és általában a Magyarországon jelenleg tapasztalható politikai, jogi, tudományos helyzettel foglalkozik.
A cikkben Barabási rámutat, hogy bár az új jogi szabályozás pusztán adminisztratív lépésnek tűnhet, valójában a tudományos szabadság és a tudományos intézetek függetlensége elleni fellépésről van szó.
"Az egyebek közt Prima Primissima- és Gábor Dénes-díjas hálózatkutató, aki jelenleg a bostoni Northeastern Egyetem professzora, feleleveníti, hogy a CEU az egyetlen nemzetközileg is nyilvántartott, és meglehetősen nagyra értékelt felsőoktatási intézménye Magyarországnak, és mint a tudományos függetlenség mintapéldája, szálka a jelenlegi magyar kormányzat szemében, ami a liberális gondolkodás fertőjeként tekint rá" – írja a lap.