Itthon Mizsur András 2017. május. 05. 18:15

Meghátrált az orvosi kamara: ingyen megmondták, hogy mennyit keres Éger István

Nemrég még egy középkategóriás mosógép áráért árulta volna el az orvosi kamara Kunetz Zsombor egészségügyi szakértőnek, hogy mennyit keres az elnök. Az orvos bírósághoz akart fordulni, hogy ingyen kaphassa meg az általa kért információkat. Péterfalvi Attila és a TASZ szakértője is azon a véleményen volt, hogy a MOK jogtalanul kért pénzt az adatokért.

Vége a titkolózásnak, a Magyar Orvosi Kamara a napokban nyilvánossá tette honlapján, hogy mennyit keres Éger István, a testület elnöke: eszerint a MOK-elnök havonta bruttó 1 millió forintot visz haza.

Ugyanezért az információért a kamara nem is olyan rég még 88 ezer forintot kért volna Kunetz Zsombor egészségügyi szakértőtől, akik azért fordult a testülethez, mert Éger fizetése rejtélyes módon nem volt feltüntetve a MOK 2017-es költségvetésében.

Mint korábban megírtuk, az Éger javadalmazását és MOK tulajdonában lévő cégek pénzügyeit firtató orvos közérdekű adatigénylésére válaszul azt közölte az információs törvényre hivatkozó testület, hogy a kért adatokat csak az idézett összeg befizetése után hajlandó kiadni, mert

"a MOK alaptevékenységéhez szükséges munkaerő aránytalan mértékű igénybevételével jár".

Az orvos – aki egyébként kamarai tag és a MOK jórészt a tagok befizetéséből működik – már akkor jelezte, hogy nem hagyja ennyiben és  bíróságra viszi az ügyet, hogy ingyen kaphassa meg a kért információkat.

Kunetz Zsombor
Asszonyi Eszter

Nem kérhet pénzt a kamara

Kunetz jó esélyekkel perelte volna a kamarát, ugyanis Péterfalvi Attila a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság vezetője a hvg.hu-nak küldött állásfoglalásában azt közölte, hogy a közfeladatot ellátó szervek – mint az orvosi kamara – a közérdekű adatigénylések teljesítésekor nem szolgáltatást nyújtanak, hanem "az Alaptörvényben meghatározott alapvető jogból eredő kötelezettségeiket teljesítik".

Ez alapján az orvosi kamarának a normál napi működés keretében, ingyenesen kell az állampolgárok rendelkezésére bocsátania az igényelt adatokat.

Éger István, a MOK elnöke

Koncsik Anita, Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) Adatvédelmi és Információszabadság Programvezetője is hasonló véleményen volt: azaz a közérdekű adatok közzététele a közfeladat szerves része. Márpedig az, hogy mennyit keres Éger, közérdekű adatnak minősül.

Ennek ellenére valószínűleg nincs még vége az ügynek, ugyanis Kunetz 6 másik kérdésben is adatokat kért a kamarától, és ezeket még nem kapta meg.

Kérdezett, etikai eljárást kapott

Az orvosi kamara packázása nem előzmény nélküli; néhány héttel korábban a MOK országos elnöksége etikai eljárás indított Kunetz ellen, valószínűleg a sajtóban tett nyilatkozataival húzhatta ki a gyufát. Azonban nem árulták el neki, hogy konkrétan mely mondataival van baj. Az orvos nemrég a hvg.hu-nak is adott egy interjút, amelyben egyebek között arról beszélt, hogy a kamara nem lép fel elég határozottan hálapénzes ügyekben.

Kunetz a hvg.hu-nak akkor azt mondta, hogy az eljárás a megfélemlítésről szól, és eleve már az is érdekes körülmény, hogy nem egy bejelentő tett panaszt ellene, hanem a kamara elnöksége. Szerinte egyértelmű, hogy azért nyomták fel az etikai bizottságnál, mert feltette azokat a kérdéseket, amelyek megválaszolásáért 88 ezer forintot kért a testület.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.