Ismét megszólalt Király Miklós, aki korábban Facebook-üzenetben igyekezett elmagyarázni Orbán Viktornak: azzal, hogy a kormányoldalon csak "Soros-egyetemként" emlegetett CEU lehetetlen helyzetbe hozása miatt az egész hazai egyetemi szféra veszélyeztetve érzi magát.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam és Jogtudományi Karának tanára, Mádl Ferenc köztársasági elnök egykori tanácsadója most a Heti Válasznak adott interjút, amelyből kiderül, hogy – Kovács Tamás olimpikonnal ellentétben – neki nem küldött választ a miniszterelnök. Abban azonban reménykedik, hogy ha formális választ nem is kap, Orbán tetteiben azért megjelenik mindaz, amire figyelmeztette.
Arra a kérdésre, hogy miért csak most emelte fel a szavát a kormány lépései ellen, Király Miklós azt mondta: nem nyilvános fórumokon már többször megszólalt, részt vett például a Professzorok Batthyány Körének legutóbbi értékelésében, amely itt-ott kritikát is megfogalmazott.
A mostani intézkedések viszont a szívemhez legközelebb álló területeket érintik: az egyetemi világot és az európai integrációt, amelynek jogát három évtizede tanítom. Ez állt össze >>robbanó eleggyé<<: a CEU-ügy, a félrevezető nemzeti konzultáció és a Brüsszel-ellenes kampány, valamint az egyre nehezebben indokolható irányváltás a külpolitikában."
Király a beszélgetésben kijelentette: konzervatív értelmiséginek tartja magát, de még így sincs baja azzal, hogy a CEU-n társadalmi nemekkel (gender) is foglalkoznak. "Nem adnék ugyan elő a témában, más a megközelítésem, négy gyerekem van, számomra a hagyományos család nagy érték.
Ahogy érték az egyetemi szférában a sokszínűség és a szabad gondolkodás is. Ezek a kreativitás forrásai, ezek nélkül nincs tudományos fejlődés.”
Az ELTE tanára azt is elmondta, hogy 1987-ben Mádl Ferenc ajánlására Soros-ösztöndíjat kapott, ennek révén hat héten át tanulhatott amerikai jogot Dallasban, és megfordulhatott a Berkeley Egyetemen is.
Király e ponton megismételte, amit nyílt levelében is megfogalmazott: a CEU ügyében nem Soros György érdekeiért állnak ki a megszólaló professzorok, hanem az oktatók és a hallgatók jogai, valamint a magyar felsőoktatás érdekei mellett. Úgy véli, hogy a CEU elleni támadás nemcsak az ott tanulókra, hanem az egész magyar felsőoktatásra is kihat, mivel az intézmény már szervesült, könyvtára más egyetemek hallgatói előtt is nyitva áll.
A CEU-üggyel és a Brüsszel-ellenes kampánnyal Király szerint Magyarország az elmúlt ötven-hatvan évben felhalmozott erkölcsi tőkét égeti el. Szerinte attól, hogy "sáros cipőben végiggázolunk a perzsaszőnyegen, még nem lesz nagyobb az érdekérvényesítő képességünk" az unióban. Éppen ezért azt javasolja, hogy
Ne töltsük ki és ne küldjük vissza a Brüsszel-ellenes konzultációs kérdőíveket. Ne mondhassa a kormány, hogy sok millió ember állt be otromba jelszavai mögé."
Ezek a kampányok – fogalmazott Király Miklós – rövid távon pártpolitikai hasznot hozhatnak, de a pillanat uralása komoly mellékhatásokkal jár: rengeteg negatív érzést szabadítanak el a kormány üzenetei, emelkedik a gyűlölködés, az agresszió, a normaszegési hajlandóság a társadalomban.
Arra a kérdésre, hogy az idei a lázadás éve lesz-e, Király Miklós úgy válaszolt: "Nem. Vagy ha az, hát nem úgy, ahogy a miniszterelnök úr előrevetítette."