A német kormány helyettes szóvivője aggodalmát fejezte ki a CEU-törvény gyorsított elfogadása miatt, mire Kovács Zoltán ezt az ellenérvet is bevetette.
A német kormány "nagy aggodalommal" tekint a magyar felsőoktatási törvény gyorsított eljárásban elfogadott módosítására – mondta szerdán Ulrike Demmer helyettes kormányszóvivő, aki egy kérdésre válaszolva azt mondta,
"szeretném az egész szövetségi kormány nevében nagyon világossá tenni, hogy a tudomány szabadsága számunkra fontos érték".
A magyarországi törvénymódosítás révén "az a benyomás keletkezik, mintha megnehezítenék a külföldi gyökerű felsőoktatási intézmények működését, és adott esetben el is lehetetlenítenék" – tette hozzá.
A magyar kormányszóvivő, Kovács Zoltán visszavágott:
"A magyar kormány sajnálattal látja, hogy Soros György hazugságai a német kormányt is meg tudják téveszteni"
– közölte Kovács Zoltán kormányszóvivő, aki azt is sajnálatosnak nevezte, hogy
"egy olyan felelősségteljes és komoly kormány, mint a német, ilyen kijelentéseket tesz."
Egyre több szervezet áll elő azzal, hogy a felsőoktatási törvény módosítása alaptörvényellenes, a Bibó Szakkollégium szerint a végső verziót kifejezetten a CEU-ra szabták, Kovács Zoltán tartja magát ahhoz, "a jogszabály-módosításnak az volt a célja, hogy felszámolja azokat a szabálytalanságokat, amelyeket az Oktatási Hivatal vizsgálata feltárt, egyúttal megszüntesse azt a kivételezést, amely indokolatlan előnyöket adott egy magyarországi felsőoktatási intézménynek, ezzel hátrányos helyzetbe hozva az összes többit." Egy, a Fidesz oktatási ügyeire rálátó, névtelenséget kérő szakértő az e heti HVG-nek azt mondta,
"nagyon nagyvonalúnak kell lenni ahhoz, hogy ki lehessen mondani, a vizsgálati eredményből ez a törvénytervezet következik."
Balog Zoltán miniszter ennél egyértelműbben fogalmazott a közrádióban: jelen formájában nem akarják a CEU-t.
Kovács szerint az új szabályozás nem tartalmaz teljesíthetetlen feltételeket, nyitottak arra, hogy tárgyaljanak az amerikai féllel arról, hogy miként lehet megfelelni a kritériumoknak.
Ez azért némileg árnyaltabb: a magyar kormány a szövetségi kormánytól, vagyis Donald Trumptól akar aláírást, holott erre az amerikai alkotmány nem ad neki lehetőséget – hívta fel a figyelmet a Bibó Szakkollégium.
Kovács egyébként kifogásolta azt is, a német fél a magyar kormány vagy a nagykövetség megkérdezése nélkül mondott véleményt, miközben ők készségesen megválaszolnák a felvetéseket. Kovács szerint annak fényében különösen érdekes német kollegája véleménye, hogy a tartományi oktatási szabályok alapján kérdéses, ott működhetne-e egyáltalán a Soros György-féle egyetem.