Itthon hvg.hu 2017. március. 28. 14:12

"Nincs is ügy" - értetlenül áll a kormány a strasbourgi bíróság tranzitzónás intézkedése előtt

Még nincs is határozat arról, hogy a röszkei tranzitzónába szállítsák a strasbourgi bíróság döntésében érintett tinédzser és terhes menedékkérőket, tehát a magyar állam nem tudja, mi az, amit nem szabad végrehajtania - mondta Bakondi György.

Mint arról beszámoltunk, a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága a tranzitzónába szállítás felfüggesztését kérte 8 tinédzser korú és 1 veszélyeztetett terhes menedékkérő esetében. Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági tanácsadója erről is beszélt kedden a szigorított jogi határzár életbelépésének napján.

Bakondi elmondta, a strasbourgi döntés azt jelenti, hogy a bíróság ideiglenes intézkedésre kérte a kormányt, hogy addig ne hajtsa végre a törvény által előírt intézkedést, amíg bizonyos kérdéseket meg nem válaszoltak. Elmondta, hogy az ugandai veszélyeztetett terhes asszony esetében április 5-ig kell megválaszolniuk, hogy mi az intézkedés jogalapja, mikor viszik a röszkei tranzitzónába, illetve hogy a zárt konténertáborban terheseknek megfelelő körülmények vannak-e.

A fiatalkorú menedékkérők – akik közül Bakondi szerint egy már ismeretlen helyre távozott a fóti befogadóállomásról – esetében Strasbourg arra kíváncsi, mi a jogalapja az elszállításuknak, hogy a felnőttekkel egyező bánásmódban részesülnek-e majd, illetve hogy milyen feltételek közé kerülnek majd Röszkén.

Értetlenül állnak a bíróság határozata előtt, mivel nincs is határozat még arról, hogy az érintett menedékkérőket át kell vinni a konténertábolrban, tehát nincs ilyen élő ügy – folytatta Bakondi.

Ne hajtsuk végre, csak azt nem tudjuk, hogy mit

– mondta a tanácsadó, hozzátéve, hogy amint elindul az eljárás az érintettek ügyében, mérlegelni fogják az emberi jogi bíróság kérdéseit, illetve a megadott határidőre megválaszolják a strasbourgi kérdéseket.

Adatok a menedékkérők bezárásának napján

Bakondi elmondta a röszkei tranzitzónáról, hogy

  • 324 konténer telepítésével kezdik el a működést
  • 24 órában nyitva lesznek
  • ide szállítják azokat az illegális határátlépőket, akiket az ország bármely pontján elfognak
  • ide költöztetik a nyílt táborok lakóit is, így megszűnik a vámosszabadi és a körmendi nyílt tábor is
  • a tábor lakói napi háromszori étkezést, ágyat, ágyneműt kapnak, lesz meleg vízük, zárható szekrényük
  • ide zárják a 14-18 év közötti menedékkérőket, akik a felnőttekkel együtt laknak majd
  • ide zárják azokat a 14 év alattiakat is, akik felnőtt kísérővel jönnek (a kísérő nélküli kiskorúakat továbbra is Fóton helyezik el)
  • szociális munkás és pszichológus is dolgozik majd a táborban
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.