Itthon hvg.hu 2017. március. 14. 14:44

Kínban Orbán: saját korábbi döntése nehezíti a békülést Varsóval

Szijjártó Péter feladata lesz, hogy a Donald Tusk megválasztása miatti lengyel-magyar kormányközi konfliktust kezelje. Orbán Viktor igyekezett varsói szövetségeseinek elmagyarázni döntését, de bizonyos érvek sántítanak a részéről.

Sírós és hányós emitikonokkal, Áruló!- és Szégyellje magát! – felkiáltásokkal kommentálta még hétfőn is több tucat lengyel hozzászóló Orbán Viktor Facebook-oldalán, azt a képet, amelyet a csütörtöki brüsszeli uniós csúcsról töltött fel a miniszterelnök stábja. Az eseményen – ahogy azt megírtuk – az Európai Unió állam- és kormányfői a lengyel kormány minden tiltakozása és próbálkozása ellenére újabb 2,5 évre elnöknek választották a posztot 2014 óta betöltő Donald Tusk volt lengyel miniszterelnököt.

Csak egy opció
Mivel az ellenjelöltség elfogadása, vagyis a lojalitás nyílt megtagadása miatt Saryusz-Wolskit a néppárt múlt hétfőn kizárta soraiból, a szavazás napjára, csütörtökre már voltaképp csak egy jelölt maradt versenyben: az EPP hivatalos jelöltje, Donald Tusk. A lengyel kormány ennek ellenére azt várta volna, hogy Orbán álljon ki mellettük és ne szavazza meg Tusk újrázását. A PiS-t vezető Jaroslaw Kaczynski a voksolás után sértődötten nyilatkozott, és azt mondta, csalódott a magyar miniszterelnökben.

Tusk viszonya híresen feszült a 2015-ben kormányra került Jog és Igazságossággal (PiS) és annak vezetőjével, Jaroslaw Kaczynskivel. Olyannyira, hogy a lengyel kormány a szavazás előtt ellenjelöltet állított az őt gyakorta kritizáló Tuskkal szemben, és azt várta a többi tagállam vezetőjétől – de különösen a legfontosabb szövetségesének tekintett Orbán Viktortól – hogy Tusk helyett az Európai Néppárt (EPP) egy másik, hirtelen előhúzott, veterán, lengyel képviselőjét, Jacek Saryusz-Wolskit támogassa a szavazáson.

Hiába magyarázta Tusk megszavazása után a lengyeleknek maga Orbán is, hogy mivel a Fidesz és a KDNP az EPP pártcsaládjába tartozik, nem tehetett mást, mint hogy a néppárt jelöltjét támogatta (a PiS nem a néppárti, hanem a konzervatív frakció tagja), a lengyeleket nem hatotta meg a magyarázkodás. Pláne, hogy Orbán Jean-Claude Juncker 2014-es bizottsági elnökké választásakor bizonyította is, hogy hajlandó szembemenni a frakciófegyelemmel. (A néppárt által támogatott luxemburgi politikusra – akit Orbán közismerten nem szívlel – a magyar miniszterelnökön kívül csak az akkori brit kormányfő, David Cameron szavazott nemmel.)

Kimondatlanul, de nagy valószínűséggel a történtek miatt mondta le a március 15-i nemzeti ünnepre tervezett látogatását Jan Dziedziczak lengyel külügyminiszter-helyettes, de a miniszterelnök említett Facebook-bejegyzéséhez érkezett lengyel kommentek alapján az is kérdés, eljönnek-e március 15-én meghallgatni Orbán Viktort azok a lengyel, mondjuk így: vendégünneplők, akiket a CÖF hív a kormány és a Fidesz budapesti megemlékezésre, immár ötödik éve.

Orbán lengyel rajongói a tavalyi ünnepen
Juhász István

Az „importünneplők” ugyanis túlnyomó részben ugyanis a PiS szimpatizánsai közül kerülnek ki, akik ősellenségnek tekintik kormányukkal kritikus Tuskot. A CÖF tájékoztatója idén „250-300 lengyel barátunk” érkezését harangozta be, kérdés, hogy valóban lesznek-e ennyien, vagy, ha igen, akkor Orbán Viktor iránti rajongásuk is hasonló lesz-e, mint a korábbi években. A napi.hu szerint a lengyelek jönnek, de legfőbb úti céljuk már nem az állami megemlékezés, hanem a Budapesten lévő lengyel emlékhelyek felkeresése lesz.

A lengyel kormányszóvivő hétfői sajtóértekezletén óvatosan fogalmazva azt mondta: Donald Tusk újraválasztása az Európai Tanács élére nincs hatással a visegrádi együttműködésre. „A helyzet egyáltalán nem befolyásolja együttműködésünket” – ismételte meg kétszer is Rafal Bochenek, de mindkétszer a V4 államok munkáját említette, nem a lengyel–magyar kapcsolatokat.

Szijjártó Péter külügyminiszter információink szerint jövő héten Washingtonban találkozik lengyel kollégájával, hogy tisztázzák a helyzetet.  

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.