Nem lesz ebből közös lista, de Gyurcsány szerint egy baloldali egyéni jelöltre van szükség minden körzetben. Orbán most olcsón megúszta.
"Ha így akarjátok, így lesz. De figyelmeztetek mindenkit, lehet hogy sok a zászló, de egy a tábor, és egy jelöltnek kell indulnia minden egyéni választókerületben. Egy az egy ellen, ezt javasolja a DK. A tényeket tudomásul vesszük, nincs harag, sértődés, féltékenység, felelősség van."
Botka László, az MSZP miniszterelnök-jelöltje korábban azt mondta, Gyurcsány Ferenccel a közös listán nem lehet választást nyerni, hátralépésre szólította fel a volt miniszterelnököt programhirdető beszédében. A DK-sok ezen kiakadtak, provokációnak és képtelenségnek nevezték, Gyurcsány most reagált erre először nyilvánosan. Az évértékelő beszédében sokkal harciasabb volt, ott egyrészt a hátuk mögött szövetkezőkről beszélt, de azzal is fenyegetőzött, a DK önállóan indul a választáson. Úgy fogalmazott, "előbb győzünk nélkületek, mint ti nélkülünk." Nincs alku, mutyi, megalkuvás, marad - üzente akkor.
Botka egyébként eddig nem volt túl eredményes a tárgyalásain, az LMP kikosarazta, az Együtt nem akar közös listát, a Párbeszéd pedig az előválasztáshoz ragaszkodik. Botka azt monda, a hangzatos nyilatkozatok ellenére tudja, hogy a pártokban folyik a gondolkodás, és arra számít, a meghirdetett programjának lesz társadalmi hatása, emiatt pedig "még az is lehet, hogy jelentősen átrendeződik a politikai terep, és akik rettentően nyeregben érzik magukat, más helyzetben fogják magukat találni."
A 106 egyéni jelölt kiválasztásának technikájáról Gyurcsány Ferenc a kongresszus előtt nem beszélt, "nekik van 108, több is mint kell", azt mondta, nincs szükség elvtelen kompromisszumokra, "egymásra vigyázva képviselni kell a különbségeket", így szerinte még messzebb is lehet jutni. Gyurcsány szerint egyébként természetes, hogy a demokraták között különbség van. Baj is volna, ha ez nem így lenne, "akkor nem demokraták lennénk, hanem birkák. De nem vagyunk azok" - fogalmazott a volt miniszterelnök. Azt mondta, "az együttműködés pártján állunk, türelmünk van, de az idő elfogyott."
Míg Botka a választási győzelemhez szükséges plusz egy millió választó megnyerésének szükségességéről beszél, addig Gyurcsány azt mondja, neki kötelessége képviselni azt a fél millió embert, aki hisz abban, amiről a DK beszél, és ennek a felelősségéről nem mond le.
Botka később reagált a DK elnökének kijelentésére. Úgy fogalmazott, nem kíván reagálni "az egyre több liberális kispárt egymással szembeni harcára".
Szép álom helyett rémálom
Miután tisztában van azzal, hogy a választók milliói nem a DK programját lapozgatják - pedig szerinte izgalmas olvasmány -, összefoglalta négy rövid mondatban: heti 40 óra tisztességes munkáért tisztességes bért, ha valaki tisztességgel dolgozott, legyen tisztességes nyugdíja, aki gyógyulni akar, gyógyulhasson, aki tanulni, tanulhasson.
Botka progarmjának két elemét viszont eléggé lehúzta. Botka a programjában relatív vagyoni egyenlőséget hirdetett és arról beszélt, Gyurcsány harmadikutas politikája megbukott, szerinte a mérhetetlen vagyoni egyenlőtlenség felszámolásával a szocialista kormányok is adósak maradtak, másrészt azt mondta, a szegényebb területen élőknél megvizsgálják a családi alapjövedelem bevezetésének lehetőségét. Gyurcsány viszonylag hosszan érvelt ezek ellen.
Azt mondta, vonzzák az utópikus baloldali eszmék, de megtanulta, hogy az erőszakkal tett egyenlőség szolgaságot szül. "Ezért például nem hiszek a vagyoni egyenlőségben, mert tudom, hogy úgy hozza a sors, vagy a teremtő, hogy az egyik ember tehetségesebb, szorgalmasabb, ügyesebb a másiknál, és ezt honorálni kell.
Nem a középszer Magyarországa akarunk lenni, a jókat akarjuk megbecsülni. Ha ez konzervatív érték, akkor konzervatív vagyok."
Gyurcsány szerint akik vagyoni egyenlőségről álmodnak ahelyett, hogy abban segítsék az embereket, hogy azzá válhassanak, amivé akarnak, hogy ne az határozza meg az életét, ahová születik, azok lehet, hogy álmodnak, de szép helyett rémálom lesz.
Az is szép álom lenne, ha csak ülnénk otthon és jönne a pénz, ám szerinte ha az erőfeszítést kiveszik a közös életből, akkor marad az egy helyben toporgás. Ez persze nem azt jelenti, hogy a bajban lévőknek ne kellene segíteni - hangsúlyozta Gyurcsány. Szavai alapján az egykulcsos adóról is lemondott a DK, ugyanis arról beszélt, a szolidaritás azt diktálja, hogy aki havi fél-1 milliót visz haza, segítsen, hogy adójából jobb ország legyen.
De jó, hogy jött a Momentum
Bár a pártból származó információink szerint belső fórumokon durván megy a Momentum elleni hangulatkeltés, Gyurcsány Ferenc ennek szöges ellentétével állt elő:
"vessetek a mókusok elé, de én örülök a Momentum megjelenésének. Kihívás? Hála Istennek! Lehet, hogy jobb munkára ösztönöz, de ez nem baj, nem árt a demokratikus ellenzéknek."
Gyurcsány szerint "a Momentum népszavazási kezdeményezése hatalmas segítség volt, hogy felhívja a figyelmet arra, mi az az eszköz, amivel úgy tűnik, a hatalom a két választás között is korrekcióra kényszeríthető. Ez pedig a megszervezett népakarat." (Azt az örömöt Gyurcsány nem adta meg az MSZP-nek, hogy a vasárnapi boltzár elleni, hasonló pályát befutó kezdeményezést is megemlítse.) Gyurcsány szerint bombázni kell a hatalmat népi kezdeményezések sokaságával, petícióval, aláírásgyűjtéssel,
"népakarat-cunamival kell meghátrálásra kényszeríteni a kormányt"
a népszavazást indító pártokat pedig "féltékenykedés nélkül kell támogatni." Az olimpiaellenes aláírásgyűjtésben valamelyest ugyan részt vettek, volt egy balul elsült akciójuk is, azonban Gyurcsány elismerte, az ő sugallatára "az elmúlt hónapok izgalmas politikai fejleményeiben inkább szemlélődtek."
Orbán most nem volt beteg
Február eleji évértékelő beszédében élesen kirohant a miniszterelnök ellen, mikor azt mondta, "Vitkor, bűnözőnek tartunk, beteg ember vagy." Ehhez képes most teljesen visszafogta magát, még el is mondta, akkor minősítette Orbánt és politikáját "szívének kedves jelzőkkel", ma ezt nem ismétli meg. Több példát sorolt arra, miért van romlásban az ország, hogy a kulcskérdés az, a gyerekek tele lesznek-e tudásvággyal, de nem hagyta ki azt sem, hogy szerinte szétlopják az országot.
Azt mondta, ezt nem lehet szó nélkül hagyni, de óvatosan fogalmaz, nem akarja, hogy azt gondolják, az ő idejükben majd boszorkányüldözés lesz.
"Nem boszorkányokat üldözünk, hanem tolvajokat, ez nagy különbség. Arról nem is beszélve, hogy boszorkányok helyett ördögöket látok" - szórakoztatta Gyurcsány a közönségét, amely nagyon tapsolt és felnevett ennél a pontnál. Amúgy is, beszédébe többször közbetapsolt hallgatósága. Fejből beszélt, csak olykor puskázott. Komolyra fordítva a szót azt mondta, "sokak igazságvágya sem terjeszkedhet túl a jog keretein", mert akkor ők is gazemberek lesznek.
Álkonzultációk helyett több jogot és felelősséget adna a népnek, és hitet tett az euró mellett. "Jobban hiszek az euróban, mint a forintban, de ettől nem hazaáruló vagyok, hanem épeszű" - mondta Gyurcsány, hozzátéve, hogy így kevesebb lehetősége lesz a "túlképzett jegybankelnöknek", hogy a forint elleni támadásról beszéljen.
Kisstílű politikai vitákkal nem akar foglalkozni, de leszögezte, nyugdíjkorrekciót, ingyen tankönyvet és étkezést ők adtak először, ahogy építettek és felújítottak iskolákat, rendelőket, kórházakat. Beszélt arról is, a múlt helyett inkább a jövővel kellene foglalkozni. Gyurcsány szerint sorsfordító választás lesz a következő.
A DK most tisztújító kongresszust tart, a választás eredményéről beszámolunk. Volt egyébként korábban egy internetes szavazás, ahol 98 százalékkal lett Gyurcsány az elnök, a mai napot azonban beárnyékolja, hogy az Ifjú Demokraták volt elnöke a napokban kilépett a pártból, mert - mint kiderült - hiába indult volna elnökségi posztért és kapott ehhez több mint 100 támogatást, nem vették fel a listára. Mást viszont, aki ennél kevesebbet gyűjtött össze, felvettek. Gréczy Zsolt szóvivő mindezt azzal magyarázta, a jelölőbizottság dönt, ki kerül a listára. Azonban az, hogy mi alapján szelektálhatnak, nem derült ki sem Gréczy szavaiból, sem pedig a párt választási szabályzatából.