Itthon MTI 2017. február. 23. 19:03

Madárinfluenza végezhetett több tucat hattyúval Zalában - fotók

Körülbelül negyven hattyú pusztult el az elmúlt hetekben a Zala megyei Muraszemenye egyik bányatavánál, a hatóság által megvizsgált tetemnél kimutatták a madárinfluenzát.

Az egyik helyi horgász, Sávoly Attila szerint február 12-én találták meg az első hattyútetemeket a részben befagyott bányatónál. Ezt másnap a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságnál, majd később a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál (Nébih) is bejelentették. Az egyik madarat a nemzeti park munkatársa el is szállította.

Az olvadást követően az elmúlt napokban még több hattyútetemre bukkantak a magyar-szlovén-horvát hármashatár mellett, a Mura folyó közelében található tónál és környékén. Csütörtökre már mintegy negyven elhullott madarat számoltak össze, tapasztalatukról pedig ismét bejelentést tettek a hatóságoknál.

MTI / Varga György

Az MTI megkeresésére a Nébih megerősítette: a Zalai Megyei Kormányhivatal február 13-án értesült a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársától, hogy Muraszemenyén, a cserneci kavicsbánya taván megbetegedett, elhullott hattyúkat találtak. A nemzeti park munkatársa egy hattyútetemet át is adott vizsgálatra az állategészségügyi hatóságnak.

MTI / Varga György

A Nébih laboratóriuma a vizsgálat során kimutatta a madárinfluenza H5N8 típusát. Az esetet a hatóság a honlapján elérhető vadmadártérképen is feltüntette, illetve megtette a nemzetközi bejelentést is.

A hivatal közölte azt is, hogy "a múlt hét óta további elhullásokról, elérhető tetemekről újabb bejelentés sem a megyei hatósághoz, sem a Nébihhez nem érkezett". 

Folyamatosan kapcsolatban állnak a nemzeti parkkal, valamint a társhatóságokkal. A helyszín jelenleg nem megközelíthető, amint az időjárási körülmények lehetővé teszik, gondoskodnak a tetemek begyűjtéséről, akár egyéb hatóságok bevonásával – jelezte a Nébih.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.