Ha az isztambuli egyezmény csak a nők elleni erőszakról szól, akkor szerintük nem is érdemes ratifikálni, amúgy is a "radikális feminista ideológia szellemiségében fogant" és több a férfiáldozata a családon belüli erőszaknak.
Tüntetni fognak csütörtökön a magyar férfijogi és apajogi szervezetek az isztambuli egyezmény ratifikálása ellen, amely szerintük a radikális feminista ideológia szellemiségében fogant, és súlyosan diszkriminatív a családon belüli erőszak férfi áldozataival szemben – írja a Magyar Nemzet.
Az isztambuli egyezmény a nőkkel szembeni erőszak és a kapcsolati erőszak elleni küzdelemről és azok megelőzéséről szól. A dokumentumot Magyarország már 2014 tavaszán aláírta, de a mai napig nem ratifikálta, így egyelőre nem kötelező érvényű hazánkban. Az Igazságügyi Minisztérium február 14-én nyilvánosságra hozott egy előterjesztést az egyezmény kihirdetéséről, amire a mai napig várják az állampolgári véleményeket.
A férfijogi szervezetek viszont elfogadhatatlannak tartják, hogy a kormány ratifikálni akarja az egyezményt. Csuzi Attila, a Férfihang Civil Társaság elnöke a Magyar Nemzetnek azt mondta:
Felháborítónak tarjuk, hogy a kormány kihirdetné ezt a férfiellenes egyezményt, amelyről nem volt megfelelő társadalmi vita, és a társadalom jelentős részének fogalma sincs arról, hogy milyen intézkedéseket irányoz elő, és azok milyen komoly társadalmi veszélyeket hordoznak.
A férfiszervezet a parlament előtt akar demonstrálni csütörtökön délután 16 órakor, emellett pedig petíciót is indítottak, amelynek aláírói szerint
az isztambuli egyezmény a radikális feminista ideológia szellemiségében fogant, és megbélyegzi a családban élő férfiakat, mert tévesen azt sugalmazza, hogy ők a családon belüli erőszak kizárólagos elkövetői.
Szerintük jelentős nemzetközi és hazai kriminológiai és szociológiai kutatások már régen kimutatták, hogy számos fiú és férfi áldozata is van a családon belüli erőszakos cselekményeknek, sőt, szerintük a családon belüli erőszak elkövetői, legyenek akár nők, akár férfiak,
gyakrabban lépnek fel fiatal fiúk és idős férfiak, mint nők terhére.
Idézik az Országos Kriminológiai Intézet 2005-ös kutatását, amely szerint a családon belül elkövetett emberölések áldozatainak 61 százaléka férfi, a kiskorúak sérelmére elkövetett cselekmények áldozatainak 66 százaléka pedig fiú, ezen esetekben pedig a látencia is kiemelkedően magas. A petíció megfogalmazói szerint így tudománytalan és igazságtalan lenne az egyezmény által előirányzott formában olyan segítő szolgálatok felállítása, amelyek csak a női áldozatok számára nyújtanak segítséget.
A férfi- és apajogi szervezetek szerint ha a dokumentum hatályossá válna, az súlyosbítaná az egyébként is hátrányos családjogi helyzetben lévő apák-férfiak helyzetét, mert
így a legkisebb valós vagy egyre gyakrabban hamis vádakkal gyorsított eljárással lennének kirekeszthetők családi jogaikból és otthonukból.
Szerintük az isztambuli egyezmény épp a nemek közötti egyenlőtlenségen alapuló társadalmi normákat erősítené meg, hiszen kizárólag a nőkkel szembeni erőszak megfékezését tűzi ki célul.
Azt is sérelmezik, hogy az egyezmény előírja az államnak, hogy az oktatás minden szintjén olyan kötelező tananyagokat illesszen a hivatalos tantervekbe, amelyek a "sztereotípiamentes nemi szerepekre" oktatják a gyermekeket, ez pedig szerintük "a hagyományos nemi szerepek elleni" nevelést jelentené. Ezért arra kérik a törvényhozókat, hogy ne ratifikálják az egyezményt, helyette dolgozzanak ki olyan megoldási mechanizmusokat a családon belüli erőszak megelőzése és a családon belüli erőszak áldozatainak védelme érdekében, amelyek egyenlő bánásmódban és a lehető legszélesebb körű védelemben részesítenek minden rászoruló áldozatot.