Itthon hvg.hu 2017. január. 25. 12:51

Meghalt a magyar szociológus, aki úgy írta le a korrupciót, mint senki más

62 éves korában, rövid kórházi kezelés után elhunyt Jávor István, az ELTE szervezetszociológus kutatója, aki 2009 december és 2010 júliusa között úgy feltérképezte a hazai korrupciót, hogy idehaza le sem hozták a cikket.

63. születésnapja előtt, rövid kórházi kezelés után váratlanul elhunyt Jávor István szociológus – írta a 444 az ELTE Társadalomtudományi Kar Szociológia Tanszékére hivatkozva.

Fazekas István

Jávor István a rendszerváltás óta dolgozott a tanszéken, ő maga volt "A szervezetszociológia" – írta az egyetem.

Az utóbbi időben figyelmét a korrupciókutatás felé fordította, 2014-ben elnyerte az Academy of Management Állami és Nonprofit Szekciójának legjobb cikkért járó díjat.

Ahogy arról a hvg.hu részletesen beszámolt, Jávor utóbb díjazott korrupciós tanulmányát idehaza évekig publikálni sem akarták, az Egyesült Államokban viszont habozás nélkül lehozták. Jávor és kutatótársa, Jancsics Dávid, aki szintén az ELTE-n végzett szociológus, (később a City University of New York kutatója) a szervezeteken belüli korrupció működését próbálta meg tudományosan leírni a szervezetek hatalmi viszonyai alapján.

Ehhez 42 mélyinterjút készítettek 2009 decembere és 2010 júliusa között felső vezetőkkel, középszintű menedzserekkel és szakemberekkel, alacsonyabb beosztású alkalmazottakkal, politikusokkal és oknyomozó újságírókkal. A korrupció ilyen valósághű, pontos leírására kevesen – sőt a kutatópáros állítása szerint rajtuk kívül mások nem is – vállalkoztak idehaza, ami érthető, mert konkrét esetek adják a kutatás kiindulópontját.

Jávor István Happy korrupció című cikke 2013 januárjában jelent meg a hvg.hu-n.

Senki nem írta még le úgy a korrupciót, mint két magyar

Magyarországon meg sem akarták jelentetni a tanulmányukat a korrupcióról, az Egyesült Államokban viszont habozás nélkül közölték, és a cikkel rangos díjat nyert a két magyar kutató szociológus szerző. Itthon lényegében senkit sem érdekel, amit csinálnak, pedig az amerikaiak szerint azt írták le, amit még senkinek sem sikerült: azt, hogy hogyan működik hatékonyan egy szervezetben a korrupció.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.