Itthon hvg.hu 2017. január. 13. 14:04

"A kormány terve egyszerre értelmetlen és totálisan jogellenes"

Egyrészt menedékkérőket nem lehet idegenrendészeti őrizetbe venni, hiába emlegeti ezt Lázár János és Orbán Viktor, másrészt a menedékkérők elleni kényszerintézkedést meg sem szüntették, így nincs mit visszaállítani - reagált a Helsinki Bizottság a miniszterelnök és a Miniszterelnökséget vezető miniszter nyilatkozataira.

Közleményben reagált a Magyar Helsinki Bizottság Lázár János csütörtöki, illetve Orbán Viktor pénteki nyilatkozatára az "idegenrendészeti őrizet" visszaállításáról.

A civil szervezet szerint "a kormány terve egyszerrel értelmetlen és totálisan jogellenes", mégpedig a következők miatt:

  • Az intézkedést meg sem szüntették, tehát visszaállítani sem lehet. Hétfői adatok szerint jelenleg 225 fő van menekültügyi őrizetben, eközben nyílt befogadó állomáson 163 menedékkérő tartózkodott.
  • Menedékkérőket nem lehet idegenrendészeti őrizetbe venni, ezt a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága, valamint az Európai Bizottság is jogellenesnek nyilvánította. Így legfeljebb menekültügyi őrizetbe kerülhetnek a menedékkérők.
  • A menekültügyi őrizetet csak kivételesen, egyéni és részletesen kifejtett indokok lapaján lehet(ne) elrendelni és fenntartani.
  • A terrorcselekményeket - amelyektől valóban tartani kell - jellemzően nem menedékkérők, hanem már Európában született uniós állampolgárok követik el. A legtöbbször nem szírek, irakiak vagy afgánok - a menekültválságban leginkább érintett küldő országok állampolgárai - az elkövetők
  • A menedékkérők őrizetben tartása rendkívül sokba kerül a magyar adófizetőknek.

A Helsinki Bizottság mindezért arra szólítja fel a kormányt, hogy álljon el a minden menedékkérő fogvatartását kilátásba helyező tervétől, amely az uniós és magyar jog példátlan és tömeges megsértéséhez vezetne. 

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.