Az Európai Bizottság szerint csak kivételes esetben lehet korlátozni a menedékkérőket a szabad mozgásukban, ezzel szemben a magyar kormány minden esetben őrizetben tartaná őket.
Egyrészt menedékkérőket nem lehet idegenrendészeti őrizetbe venni, hiába emlegeti ezt Lázár János és Orbán Viktor, másrészt a menedékkérők elleni kényszerintézkedést meg sem szüntették, így nincs mit visszaállítani - reagált a Helsinki Bizottság a miniszterelnök és a Miniszterelnökséget vezető miniszter nyilatkozataira.
Csaknem 11 ezer euró kártérítést és perköltséget kell kifizetnie a magyar államnak, miután két hónapig tartott rács mögött egy iráni menedékkérőt még a menekültváltság kirobbanása előtt egy évvel. A férfi később megkapta a menekültstátust.
"Ha a nyugatiak lezárják a határaikat, akkor nekünk is le kell zárni a déli határt" – mondta a Fidesz frakcióvezetője az M1-en, a végső esetre szóló lépésnek nevezve a határzár kiépítését. De a kormány leginkább azt szeretné, ha a török-görög határon épülne kerítés. Visszaállítanák az EU közbenjárására megszüntetett menekültügyi őrizetet is. A témát ma vitatják a parlamentben.
Bogár a kenyérben? Edd csak meg, vitamin! Nem tudsz angolul? Akkor az ügyvéd nem foglalkozik az ügyeddel. Nincs tolmács, aki segítene a kérelmed elbírálásának szempontjából létfontosságú interjún? Így jártál. A menekültügyi őrizetes nem bűnöző – maga a menedékkérés is jogszerű aktus –, mégis sokszor rosszabb bánásmódban részesül, mintha az lenne. És ennek csak egyik eleme a fogva tartás, ami akár fél évig is elhúzódhat, mire megszületik a döntés. (H)idegen - Menekültek Magyarországon.