Itthon Dercsényi Dávid 2016. december. 09. 14:39

Körmendi menekültügy: megbünteti az állam a makacskodókat

Kiderült, hogy olyan menedékkérőket helyeztek át Bicskéről embertelen körülmények közé, akiknek még tart a menedékkérelmi ügye. Ennyire félnénk a menekültektől?

Csütörtökön írtunk a bicskei menekülttábor bezárásáról, és arról, hogy 23 egyedülálló férfit átszállítottak a hatóságok a körmendi befogadóállomásra, amely egy sátortábor. Péntek délelőtt pedig megtudtuk, a sátrakban folyamatos megrakásra szoruló vaskályhák mellett fagyoskodó, sokszor meleg égövi országokból érkező menekültek közül többen már át is szöktek Ausztriába, mivel a körmendi tábor gyakorlatilag a határon van. Nem tűnt túlzásnak levonni azt a következtetést, hogy Magyarország így akar megszabadulni azoktól a menekültektől, akiknek nem adjuk meg a menekültügyi védelmet.

A BÁH ugyanis azzal magyarázta, hogy miért nem vittek több embert Soroksárra, a Baptista Szeretetszolgálat szállására, rendezett, meleg körülmények közé, amelynek férőhelye volt, mert a "BÁH azoknak jelölte ki a hajléktalanszállón a szálláshelyet, akiknek már biztosította a nemzetközi védelmet vagy fennáll az esélye a nemzetközi védelem nyújtásának".

A Magyar Helsinki Bizottság Facebook-posztja most más megvilágításba helyezi ezt a közlést. A 23, Körmendre helyezett menedékkérő

"a hatóság menekültügyi döntéseit bíróságon támadta meg. Többüknél a bíróság már új eljárásra kötelezte a hatóságot."

Két olvasat lehetséges: az állam bünteti a menedékkérőket, illetve a magyar állam nem meri megvárni a jogorvoslati eljárás végét, fél, nehogy meg kelljen adfni a védelmet a menekülteknek, ezért lényegében átkergeti a menekülteket Ausztriába.

Ezzel teljesen megtagadjuk a menekültügy általunk is vállalt nemzetközi szerződésekben foglalt szellemiségét, és a kormány a menekültekre vonatkozó eddigi közléseit is elhitelteleníti, hisz mindig arról beszéltünk, akiknek kell, azoknak biztosítjuk a menekültügyi védelmet.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.