Itthon hvg.hu 2016. november. 17. 18:48

Szijjártó nem mondta meg, hányan nem kértek a washingtoni ’56-os vacsorából

Az MSZP-s Mesterházy Attila megkérdezte a külügyminisztertől, igaz-e, hogy több amerikai külügyes és diplomata nem fogadta el a meghívást az 1956-os washingtoni gálavacsorára, hanem egy alternatív rendezvényen vettek részt ehelyett. Szijjártó Péter szerint a 360 fős vacsorán az amerikai adminisztráció és kongresszus képviselői mellett az üzleti és társasági élet legmagasabb szintű képviselői vettek részt, de neveket nem említett.

Mesterházy Attila írásbeli kérdésében saját információjukra hivatkozik, amely szerint az amerikai külügyminisztérium több munkatársa, illetve a Magyarország szempontjából fontos diplomaták nem fogadták el a meghívást a magyar nagykövetség ’56-os gálavacsorájára, ehelyett inkább egy alternatív rendezvényen vettek részt.

A szocialista képviselő szerint távol maradt a rendezvénytől többek között Victoria Nuland külügyi államtitkár, mert nem akarta, hogy úgy tűnjön: megjelenésével támogatja az Orbán-kormány politikáját.

A rendhagyó 1956-os megemlékezést Tom Melia, a külügyminisztérium egykori helyettes államtitkára, Charles Gati, a Johns Hopkins Egyetem professzora és Simonyi András volt washingtoni magyar nagykövete szervezte. Azon több tucat ismert washingtoni vett részt, köztük Zbigniew Brzezinski, korábbi nemzetbiztonsági főtanácsadó, André Goodfriend, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének korábbi ügyvivője, Victoria Nuland külügyi államtitkár és férje – sorolta.

Mesterházy Attila arra volt kíváncsi, hogy kiket hívtak meg a nagykövetség gálavacsorájára, és közülük kik nem fogadták ezt el. Az ellenzéki politikus kérte azt is, hogy Szijjártó Péter válasza mellékleteként küldje el a meghívottak listáját, illetve jelölje meg azon a távolmaradókat.

Jaja, sokan voltak

A külgazdasági és külügyminiszter válaszából sok minden kiderül a vacsoráról, de az nem, voltak-e olyanok, akik nem fogadták el a meghívást, és ha igen, hányan döntöttek így.

A Washingtonban október 16-án megtartott körülbelül 360 fős gálavacsora meghívottjai és résztvevői az amerikai adminisztráció és kongresszus képviselői mellett az üzleti és társasági élet legmagasabb szintű képviselői voltak. A vacsorán az amerikai kormányzat több képviselője is részt vett, fő előadója Jeh Johnson amerikai belbiztonsági miniszter (Secretary far Homeland Security) volt. A rendezvényre Joe Biden alelnök üdvözlő levelet küldött, amelyről a magyar sajtó is részletesen beszámolt – írta Szijjártó Péter.

A washingtoni magyar nagykövetség és minden egyesült államokbeli magyar külképviselet az 1956-os eseményeket a méltó és közös megemlékezést elősegítő, egyben a nemzeti összefogást valamint a magyar-amerikai együttműködést erősítő rendezvénysorozatként hirdette meg – tette hozzá, egy helyesírási hiba kíséretében. 

parlament.hu

Csak a washingtoni nagykövetség 22 rendezvényt szervezett az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére. A nagykövetség továbbá üdvözölt minden méltó megemlékezést és maga is szorgalmazta, hogy minél több szervezet rendezzen '56-os ünnepséget az Egyesült Államok területén. Több ilyen megemlékezésen a nagykövetség, a magyar kormány és az Országgyűlés képviselői részt is vettek – zárul a válasz.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.