Budapest főpolgármestere szerint a BKV nélkül az állam nem tudná megoldani a metróvonal pótlását. Tarlós azt is elmagyarázta, miért akar megszabadulni a vizes vb fő helyszíneként szolgáló Dagály uszodától.
Ünnepélyes fogadalommal kezdődött Tarlós István pénteki sajtótájékoztatója; a budapesti főpolgármester kijelentette, véget vet a személyeskedésnek, és többet ki sem ejti a Miniszterelnökséget vezető miniszter nevét. Ezt azzal indolkolta, hogy nem látja értelmét “az emelt szintű adok-kapok kommunikációs játékoknak.” Tarlós a sajtótájékoztató egésze alatt tartotta magát ígéretéhez.
Ki látta a 200 milliárdot?
Lázár János személye nem először téma Tarlósnál, a miniszerter és a főpolgármester között hetek óta tart a kommunikációs hidegháború a 3-as metró felújításának ügyében. Csütörtöki kormányinfóján Lázár azt mondta, a kormány továbbra is támogatja a metróvonal felújítását, és kész az eddig biztosított 200 milliárdnál is többet adni, ha ez az összeg nem lenne elegendő. Tarlós szerint a miniszter ebbe beleszámolta a szerelvények 60 milliárdos felújítására adott garanciát is.
"Hol van a kétszázmilliárd, tessék szíves mondani. Ki látta a kétszázmilliárdot? Mert én még nem.”
Abban viszont egyetértett Lázárral, hogy azonnal kell állítani a 3-a metrót, ha az nem biztonságos. Lázár azt állította, hogy a kormány fel van készülve arra, hogy a Katasztrófavédelem segítségével megoldják a metróvonal pótlását. Igaz, azt nem részletezte a miniszter, hogyan képzeli el ezt.
Tarlós Lázár ezen állítását is cáfolta. „A bevándorlási válság idején néhány ezer migránst sem tudtak elszállítani, ezt is nekünk kellett a BKV buszaival és sofőrjeivel megoldani” – utalt vissza szeptemberi menekültválságra a főpolgármester. "Akkor most hogy tudnának gondoskodni az egész metróvonal pótlásáról?” - tette fel a kérdést Tarlós.
“Valaki” keresztbe tesz Tarlósnak
A főpolgármester szerint a kormány nem tud már kiszállni a metrófelújításból, hiszen van erről egy aláírt támogatási szerződés. Újságírói kérdésre, hogy elképzelhetőnek tartja-e, hogy a kormányzat a vizes VB miatt akadályozza a felújítást, Tarlós azt mondta, ő már bármit elképzelhetőnek tart. Ugyanakkor határozottan kijelentette, hogy az ország legforgalmasabb vasútvonalának jövője egy sporteseménynek nem rendelhető alá.
A 3-as metró felújítása kapcsán még annyit odaszúrt Tarlós, hogy “van valaki, aki most állítólag a világon mindent megtesz, de éppen ez a valaki erőltette azt korábban hónapokig, hogy a főváros semmit ne kapjon a 2014-20-as időszak EU-támogatásaiból.” Természetesen a “valaki” alatt Lázárra gondolt a főpolgármester.
Miért nem mennek szállóra a hajléktalanok?
A főpolgármester a hajléktalan-ellátásról is beszélt. Ma a fővárosban minden rászoruló részére biztosítani tudnak ellátást és csak azok tartózkodnak életvitelszerűen a közterületen és maradhatnak ellátás nélkül, akik a segítségnyújtást következetesen visszautasítják és nem hajlandóak az együttműködésre, jelentette ki a főpolgármester. Ma kb. 100 hajléktalan él az aluljárókban, a főváros viszont több mint 7000 férőhelyet biztosít hajléktalanszállókon.
A főváros által meghívott Máltai Szeretetszolgálat igazgató asszonya ezt azzal egészítette ki, hogy az utcán élő hajléktalanok nem a kapacitás hiánya miatt nem mennek a szállókra, és az sem igaz, hogy ott kirabolják vagy megverik őket.
A hvg.hu kérdésére, miszerint az üresen álló önkormányzati lakások szociális bérlakássá alakítása segíthetne a hajléktalan-ellátáson, a főpolgármester azt válaszolta, hogy a budapesti illetőségű szegény, régóta lakásra váró emberekkel szemben nem tartaná morálisan elfogadható döntésnek, hogy a lakást inkább hajléktalanoknak adják. “És mi lesz akkor, ha a hajléktalan nem fogja tudni fizetni a rezsi költségeit, a társasház többi lakójának kellene ezt kigazdálkodni?” – kérdezett vissza Tarlós.
A Máltai Szeretetszolgálat elnökasszonya a felvetésre azt mondta, több kerületi önkormányzattal is egyeztetett arról, hogy a rendelkezésükre álló üres lakásállományok egy részét adják át nekik szociális bérlakásnak, hiszen ők fogják tudni üzemeltetni, és vállalják a mediátor szerepet is. A főpolgármester a maga részéről sem zárkózna el az ötlettől, azonban a lakások többsége a kerületi önkormányzatok tulajdonában van.
Buadpest szabadulna a Dagálytól
Többször felmerült, és legutóbb a múlt heti fővárosi közgyűlés is tárgyalta, hogy a vizes VB fő helyszíneként szolgáló Dagály uszodát a főváros átadná az államnak. A hvg.hu kérdésére, hogy miért szeretne a főváros megválni az épülettől, a főpolgármester azt mondta: a vizes világbajnokság után nem szeretnék tovább üzemeltetni a komplexumot, hiszen egy ekkora csarnok iránt való igénnyel összehasonlítva ésszerűtlenül drága az üzemeltetése, biztosan ráfizetéses lenne:
„ha az állam akart egy ekkora komplexumot építeni, akkor üzemeltesse is azt.”