Itthon hvg.hu 2016. október. 09. 20:20

Legalább ezren tüntettek a Római-partért - galéria, time-lapse videó

Nagyon sokan érezték fontosnak vasárnap délután, hogy kiálljanak az 1500 fa elpusztításával járó mobilgát-beruházás ellen.

Legalább ezren mentek ki vasárnap délután a budapesti Római-partra, hogy a hullámteret védő mobilgát ellen tiltakozzanak. A tisztán közpénzből megvalósuló terv 1500 fa kivágásával, az ártéri ökoszisztéma elpusztításával járna, és a civilek szerint nem is biztosítaná megfelelően a környék árvízvédelmét.

A tüntetők vonulásáról az Átlátszó tett közzé time-lapse videót, ami megmutatja, hogy nagyon sokan érezték fontosnak kiállni a gát ellen. A demonstráción több civil szervezet részt vett, köztük a Ligetvédők is. Feltűnt a tömegben Bródy János is.

Nemrég az Energiaklub számolta ki, hogy a római-parti fák az elnyelt szén-dioxidot felhasználva közel 35,5 ezer tonna oxigént, és 3110 ezer m3 vizet állítanak elő – ennyi vízzel 1555 darab 50 méteres versenymedencét tudnánk megtölteni. Városi környezetről lévén szó, nem mellékes az sem, hogy 340 tonna port kötnek meg egy év alatt.

Kattintson galériánkért!
Mónus Márton

Illés Zoltán volt környezetvédelmi államtitkár szerint Tarlós István főpolgármester azért ragaszkodik római-parti fák kivágását jelentő mobilgátépítéshez és egy „fizikailag és gazdaságilag is rosszabb tervhez”, mert a főváros ingatlanspekulációra készül. A Magyar Narancs kiderítette, hogy a Duna melletti luxuslakópark-építkezés Orbán Viktor barátja, Garancsi István, illetve Nagy György érdekeltségébe tartozik, és a projektet láthatóan nem zavarja az, hogy a part egyrészt hullámtér, másrészt üdülőterület.

A tüntetésen való részvételre a híres filatorigáti graffitis falon is buzdítottak, ahogy arról az Index beszámolt.

Tarlósék terve a Római-part letarolásáról
hvg.hu, olvasói fotó
hvg.hu, olvasói fotó
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.