Kényszergyógykezelés a NAV-ellenőrt leszúró férfinak
Kényszergyógykezelést rendelt a Fővárosi Törvényszék annak a férfinak, aki tavaly februárban késsel támadt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) két intézkedő munkatársára Budapesten. Az egyik adóellenőr a helyszínen meghalt.
Az elsőfokú bíróság szerint nem állapítható meg a vádlott büntetőjogi felelőssége az évek óta fennálló tudathasadásos elmebetegsége miatt, ezért felmentette a férfit a különös kegyetlenséggel, hivatalos személy sérelmére, hivatalos eljárás alatt, több emberen elkövetett emberölés kísérletének vádja alól. Egyben elrendelte a kényszergyógykezelését, a férfi egészségi állapotát félévente felülvizsgálják.
Az ítéletet az ügyész, a védő és a vádlott is tudomásul vette, így az pénteken jogerőre emelkedett.
Az Origo megszólaltatta a férfi anyját, aki arról beszélt: másfél éve nyugtatókon él, a férje pedig belerokkant a történtekbe. ”Nem telik el nap, ahogy ne látnám magam előtt, amit a fiam tett, a gyilkosságot” – mondta, hozzátéve, rettegnek attól, hogy fiukat egyszer kiengedik az elmegyógyintézetből.
A tudathasadásos elmebetegséggel küzdő, paranoid skizofrén férfinak évek óta téveszméi vannak, s korábban is voltak dührohamai. 2001-ben megkéselt valakit, akkor életveszélyt okozó testi sértés miatt felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték.
Tavaly február 23-án azért mentek ki a család házához az adóellenőrök, mert a férfi nagyobb adótartozást halmozott fel. Nem volt azonban hajlandó együttműködni a hivatalos eljárásban, a NAV-osok táskáit, dossziéit kidobálta az udvarra, majd két - 19 centiméteres - késsel támadt rájuk. Magát kommandósnak, a két ellenőrt pedig kémeknek gondolta, akiket meg kell ölnie.
A NAV-osok nem tudtak elmenekülni a zárt udvarból. Egyiküket a nyakán és a felsőtestén összesen 24-szer szúrta meg, ő a helyszínen meghalt. Társát, akit szintén számos szúrás ért a felsőtestén, a mentők életveszélyes állapotban vitték kórházba.
Az az ellenőr, aki túlélte a támadást, a szakértő véleménye szerint depresszióban szenved a bűncselekmény óta, poszttraumás stresszel és önértékelési zavarral küzd, szorongáscsökkentőket kell szednie, pszichiátriai kezelésre szorul, esetében 40 százalékos rész-egészségkárosodást lehetett megállapítani.
A vádlott, aki 2015 áprilisa óta előzetes letartóztatását töltötte az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben, s az ítélethirdetés után is oda kerül vissza, az utolsó szó jogán azt mondta, megbánta, amit tett.