Egy vezető alkatú embert ne a pozíció motiváljon, hanem az, hogy minél nagyobb ráhatása legyen bizonyos ügyekre - mondta Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára a Dél-alföldi Talentum Akadémia (Delta) nyári egyetemén.
A vezető típusú embereknek feladatuk, hogy befolyást szerezzenek, és így bizonyos területeken változást tudjanak véghezvinni - mondta Novák Katalin. Személyes élettörténetén keresztül arra biztatta a Delta nyári akadémián részt vevő fiatalokat, ne zárják ki, hogy közéleti szerepet vállaljanak a jövőben.
Novák Katalin felidézte, a jogszabályok szintjén minden adott arra, hogy a gyermek megszületése utáni hatodik hónaptól az apa maradjon otthon, és minél aktívabb részt vállaljon a gyermeknevelésben. Véleménye szerint a fiatalabb generációk erre nyitottak is, így ez a közeljövőben teret fog kapni.
A karrier és a gyermekvállalás kérdéséről egyébként azt mondta, egy vezető típusú embernek is érdekes lehet a saját gyermekének motiválása, irányítása. Szerinte az anyaság "elképesztően klassz dolog".
Arról is beszélt, hogy hosszabb ideig élt külföldön - az Egyesült Államokban, Franciaországban, Németországban -, és arra biztatta az akadémia hallgatóit, hogy ők is töltsenek hosszabb-rövidebb időt az ország határain kívül. Hozzátette, hogy ehhez nyelvtudásra van szükség, lehetőség szerint két-három nyelvet érdemes tanulni.
A Delta nyári akadémiát Barkász Sándor Békés megyei vállalkozó, vízépítő mérnök, a Békés Drén Kft. tulajdonosa és vezetője alapította. Az akadémia a vezető típusú fiatalok kiválasztásával és hároméves képzésével foglalkozik.
A nyári képzésre Békés és Csongrád megye és Erdély magyar tannyelvű középiskoláiból választják ki a hallgatókat. A Dél-alföldi Talentum Akadémia fővédnöke Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök és Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke.