Itthon Dercsényi Dávid 2016. július. 14. 17:15

Városligeti zeneház helyett a lerohadó zeneoktatásra költenének

A Magyar Zene Háza leginkább az MMA érdekeit szolgálja, a grandiózus, milliárdokat felemésztő komplexum létrehozásához több tucat fát kell kivágni, miközben a zenetanárok málló, penészes termekben oktatják diákjaikat rossz hangszereken – erre hívja fel a figyelmet egy zenészek által támogatott Facebook-csoport, amely petíciót is kiadott.

Határozottan elítéljük, hogy zenészekért, a magyar zenéért és általában a zene ügyéért címszavak felhasználásával fákat vághassanak ki! – hirdeti a Zenészek a Magyar Zene Háza ellen, pár napja alakult Facebook-csoport közleménye. A csoport azért jött létre, hogy ne a Városligetben épüljön meg a Liget-projekt keretében megálmodott intézmény. Tehát bármilyen más, fákat nem veszélyeztető helyen örülnének az intézmény megépülésének a csoporttagok. Igaz, ahogy a csoportot létrehozó Nagy Ákos zeneszerző-előadó magyarázza, a Magyar Zene Háza szerinte presztízsberuházás, azzal leginkább a kormány első számú művészeti intézménye, a Magyar Művészeti Akadémia jár jól, mert a pesti Vigadó helyett kap egy épületet, amelynek normális akusztikája lesz, és idehozhatja a rendezvényeit is.

Ilyen lesz a Magyar Zene Háza a tervek szerint
Liget Budapest

A Magyar Zene Háza egyfajta zenemúzeum lesz, pontosan nem tudható, hogy klasszikus múzeumi vagy szolgáltatóközponti formátumban. Elképzelés van bőven virtuális zenekarvezényléstől kezdve a különböző hangszeres bemutatókig. A komplexum honlapja úgy fogalmaz: "a magyar zenei örökséget és a zenei nevelést, a zeneértés kreatív újraértelmezése segítségével, komplexen bemutató közösségi hely, ahol különféle hagyományos és modern múzeumi és zenei élmények átadására alkalmas eszközök nyújtanak kivételes élményt a látogatók számára". A beruházáshoz 50-60 fát kell kivágni. Nagy szerint a Művészetek Palotája és a Budapest Music Center ma már remekül betölti azt a szerepet, amelyet az új intézménynek szánnak.

Ismert kertkocsmát tüntetne el a Magyar Zene Háza - látványtervek

Az új Néprajzi Múzeum után a Magyar Zene Házához is élethű látványterveket készített egy grafikus. A képeken jól látszik, hogy a Városligetbe tervezett épület helyénél nemcsak fákat vágnának ki: egy közkedvelt kocsmát is eltüntetnének a jégpálya melletti területen, nem messze a bontásra ítélt Petőfi Csarnoktól.

Nagy Ákos szerint ennél sokkal fontosabb és égetőbb feladat akadna egy sereg a magyar zene és zenei oktatás területén – a Magyar Zene Háza által bemutatni kívánt magyar zeneoktatás körülményei siralmasak. A vidéki zeneiskolák hangszerparkjának fejlesztésére, a zenetanárok pénzbeli megbecsülésére és egy sokkal progresszívabb zeneképzésre inkább lehetne fordítani a ligetes beruházásra szánt milliárdokat. Nagy Ákos zenetanár ismerősei folyamatosan panaszkodnak az épületeik rossz állapotára, a beázásokra, az eszköz-, hangszerhiányra, a Klik utalásainak hektikusságára. A tankerületi felügyelők zsarnokoskodnak, a pedagógusok nem tudnak kottákat rendelni, rossz állapotú hangszereken kell oktassanak "áporodott levegőjű kis zugokban". Inkább ezekre kellene figyelni, mint a fakivágásokkal járó nagyberuházásokra.

A csoportnak eddig 4-500 közötti tagja van, és nemcsak zenészek, zenetanárok léphetne be, hanem mindenki, aki egyetért a célokkal. A csoport oldalán azt írják, "Teljes egyetértésben valljuk Kodály Zoltán szavait, miszerint: 'A tudomány, művészet nem szolgálhat senkinek. Önnönmagáért van. Nem lehet sem ancilla theologiae, sem meretrix politices, azaz sem a vallás szolgálóleánya, sem a politika kurvája' nem lehet.. Ennek fényében kívánunk a fákért és a Ligetért a Ligetvédőkkel és minden, az ügyért tenni akaró emberrel közösen flashmobokat, tüntetéseket, közös muzsikálást szervezni."

A Magyar Zene Háza látványterve
Liget Budapest

A közösség most petíciót adott ki, de, mint fent olvasható, a hagyományos értelmiségi petíciós sporton túl is tervez megmozdulásokat. Már most szombaton terveznek részt venni a tagok egy más szervezésben megvalósuló flashmobon, és várhatóak további zenélések és tüntetések. "Már nem elég, ha csak zenél a muzsikus, ez most nem az a helyzet, itt menteni és cselekedni kell", mondja Nagy, aki zeneszerző és előadó, magántanár, 2015-től a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen vezet zenei kurzusokat.

Nagy személy szerint nem fél, hogy – ha, egy ilyen tiltakozó csoportot létrehozott – esetleg kevesebb koncertezési lehetősége lesz. "Itt nem az én személyem a fontos", mondja. A cél jó, és az a fontos, hogy minél többen, és lehetőleg minél nevesebb alakjai a magyar zenei, szellemi életnek csatlakozzanak ehhez a csoporthoz, azonosuljanak a céljaikkal.

Kérdésünkre, hogy mit gondol a Ligetvédők daláról, amelyet Komáromy Gergely aktivista maga tolmácsolt a sajtónak a régi Kertem épületénél, azt mondja, helyénvaló, bár ő sosem keverné össze a politikát és a művészetet. Szerinte nem politizálódik át a művészet, attól "ha zenészek maroknyi csoportja elmondja véleményét arról, hogy szerintük s mások szerint is esztelen és átgondolatlan ez az egész".

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.