A fákat féltő aktivisták szerint értékeik semmisültek meg a bontásra ítélt volt Hungexpo-épületben, a bontó cég viszont azért panaszkodik, mert eltorlaszolták őket a külvilágtól. Egy rendőrt bántalmazó francia férfit kiutasítottak, de úgy döntött, marad. Lassan megsemmisülnek a Hungexpo egykori épületei.
Ma sem múlt el Liget-botrány nélkül a nap. A bontó cég megkezdte a régi Hungexpo, a régi Kertem épületeinek a bontását, ahol korábban a ligetvédő aktivisták felállították a táborukat. A ligetvédők ezt sérelmezték, mert az épületen belül még voltak értékeik, amelyet azóta nem hoztak ki, hogy öt napja az őrzővédők eltávolították őket a bontásra ítélt területről.
Akkor a kopasz biztonságiak korábban azt mondták, hogy egyenként kihozhatják a cuccaikat a ligetvédők, de ezzel csak kevés aktivista élt. Az őrző-védők, illetve bontók most is azzal válaszoltak a holmijuk miatt aggódó aktivistáknak, hogy volt rá öt napjuk, hogy elvigyék a cuccaikat. Meg azt is mondták, hogy nem tudták igazolni az aktivisták, hogy a bent megsemmisült napelem, a könyvek, a ruhák, melyek az őrök szerint büdösek is voltak, az övék. Ha bármilyen panaszuk van, forduljanak a bírósághoz - vetették oda a ligetvédőknek.
A ligetvédők a bontás megkezdésekor kedden raklapokkal, bútorokkal lezárták a terület bejáratát. A bontó cég képviselője szerint így nem tudnak közlekedni, nem adottak a törvényben megszabott feltételek a munkához, és kihívták a rendőrséget is, hogy szüntesse meg az akadályt. A rendőrségnek a ligetvédők viszont azt mondták, hogy ők bejelentett demonstrációt tartanak, és a torlasszal azt akarták elérni, hogy a bentiek ne provokálhassák őket, mivel volt arra példa, hogy köveket, téglákat dobáltak kifelé, vagy vízzel locsolták őket. Különben is a területen van egy hátsó bejárat, az használható - és a hvg.hu tudósítója is látta, hogy a kerítésen is vannak olyan helyek, ahol ki tudnak jönni a bentiek.
"Bajom volt a munkahelyemen"
A rendőrség délig, úgy tűnt, nem kíván állást foglalni a kérdésben. A ligetvédőknek nem jönnének jól további jogsértések, így is 100 eljárás indult a Közlekedési Múzeum előtt történtek miatt (ekkor a bontási területre bejutni kívánó munkagépet akadályozták, valamint a bontásra ítélt épülethez láncolták magukat, akadályozták a kialakítandó kordon építését, valamint a Hungexpo épületeknél ugyancsak akadályozták egy markoló bejuttatását, miután birtokvédelmi határozattal a kezükben a bontók kizsuppolták őket a táborból anélkül hogy a személyes holmijaikat elvihették volna). Józsefváros önkormányzat jegyzője azt írta a hvg.hu-nak, a birtokvédelmi határozat jogszerű volt, és ha valamelyik fél sérelmesnek tartja azt, a bírósághoz fordulhat annak megszüntetéséért. A ligetvédők elmondták, ezt is tették, de láthatóan ennek nem volt halasztó hatálya.
A szabálysértésekért személyenként 75 ezer forint volt az átlagos büntetés, amiről helyben, a rendőrségen határozatot kaptak. Az egyik előállított személy elmondta, hogyan is történt mindez. Őt is Kőbányára vitték, ott 7 órán át tartották előállítva. Azokat vitték be, akiket korábban aznap már a birtokvédelmi határozat értelmében kiutasítottak a tábor területéről, majd később például tiltakoztak a munkagép ellen - őket a szabálysértés folytatása miatt vitték el. A nő nem telefonálhatott, "bajom is volt ebből a munkahelyemen", mivel délután kellett volna mennie dolgozni.
A TASZ segít a ligetvédőknek, de ez leginkább a tájékoztatásban merül ki, mondja az aktivista. A bírságok összegyűjtésére már alakult közösségi összefogást hirdető oldal. A nő azt mondja, közel lakik a Ligethez, ki szokott járni, figyeli a történéseket. Már egy ideje kereste azt a tiltakozó csoportot, ahová be tudna csatalkozni, eddig tüntetéseken vett részt, különböző csoportokban volt aktivista, de nem volt eredménye a munkájuknak. Ő ki tudta hozni a bent, a táborban hagyott biciklijét, de hallott olyanról, akinek a laptopja még mindig bent volt.
Hallott a drogvádakról is, ő, aki már egy ideje sokat volt bent a Ligetvédőknél, nem tapasztalt ilyesmit, "nem éreztem fűszagot", inkább arra emlékszik, hogy azt is kiküldték, aki részegen ment be a táborba. Jógázás volt, salátákat csináltak a vegánok. Nem szabad elfelejteni, hogy márciusig a hely drogtanya volt, tehát, ha a rendőrök találtak is valamit, az akár korábbról is származhatott.
"Olyan szép ország ez, maradok"
Egy ítélet született, egy francia férfit hatóság elleni erőszak miatt ítéltek el. A ligetvédők szerint nem kapott tolmácsot, amikor előállították, az eljárásban nyolc rendőr tanúskodott ellene. Csillag Ádám, szintén előállított filmes videofelvétele azonban szerintük, és a férfi szerint is tisztázza őt. Ennek ellenére elítélték, két év felfüggesztett börtönbüntetést kapott, és ki is utasították az országból.
A férfi, akit Anthony Beaumier-nek hívnak, elmondta a hvg.hu-nak, hogy egyedül jött Magyarországra májusban, itt akar dolgozni, "csak egy ötlet volt", valahonnan a belga határról. Aztán itt értesült a Liget-történetről, és úgy gondolta, beáll. Pénze nincs, a ligetvédők közösségében kap enni - Franciaországban ezek a közösségek jóval gyakoribbak és erősebbek, mint idehaza. Ott is vannak ügyek, legutóbb a Nantes melletti repülőtér építése csapta ki a biztosítékot. A zajtól, légszennyezéstől tartva 300 környezetvédő táborozott le az építési területnél, és 20 ezer ember bénította meg a közelekdést a környéken, hogy lassítsa, ellehetetlenítse a közlekedést. A beruházó cég beperelte a tiltakozókat, és ezer euró kártérítést követel személyenként a bepereltektől a Guardian cikke szerint.
Beaumier a kiutasítás ellenére sem tervezi, hogy elhagyja az országot, "olyan szép ország", itt marad. Azt állítja, nem szándékosan ütött, véletlen volt az incidens. A csak franciául beszélő férfi szavait Németh Kálmán fordította le a hvg.hu-nak. Az idős férfi kertész, a ligetvédők márciusi megjelenése óta a táborban volt. Biokertészetet alakított ki a helyszínen, épp most fordult termőre a paradicsom, de ültetett uborkát, padlizsánt, káposztát is. Ezek most mind az enyészetté lesznek a bontással. A kárát be is jelentette a helyszínen lévő rendőröknek.