Itthon hvg.hu 2016. június. 14. 09:16

A pápához ment panaszkodni a jezsuitákra egy magyar vállalkozó, a rend mindent cáfol

Egy magyar építési vállalkozó azt állítja, hogy a jezsuita rend, amelynek rendházát újította fel, végül kisemmizte őt és elvette a házát. A rend pontról pontra tagadta az állításait.

Szűcs László építési vállalkozó azt állítja, hogy a jezsuita rend átverte és kisemmizte őt – írja a Blikk. A férfi a rendőrséghez, a bírósághoz és a pápához fordult az ügyével.

Szűcs fővállalkozóként a jezsuita rend budapesti központi épületének kivitelezésén dolgozott, amelyről egy keretszerződésben állapodtak meg, de amikor pluszfeladatok vetődtek fel, újabb és újabb szerződések köttettek. A vállalkozónak likviditási problémái lettek, így nem tudta folytatni az építkezést, a megrendelő jezsuita rend pedig felajánlotta, hogy kisegíti, de biztosítékként háza opciós jogát kérte.

A férfi elmondása szerint a rend 200 millió forintot fizetett a házért kölcsönként, az építkezés alatt folyósított kölcsön pedig része lett volna a beruházás végi elszámolásnak. A beruházás végén egy plusz liftet is beépítettek az épületbe, amelyre 7 millió forintot kért a vállalkozó, de állítása szerint az erről szóló levélbe nem írta bele, hogy ez csak a pluszmunkára vonatkozik, a jezsuiták pedig úgy értelmezték, hogy ez a teljes követelése, ezért nem fizették ki a munka további 140 millió forintnyi díját, és a férfinak még a házát is elvették.

Lichy József, a férfi jogi képviselője azt mondta, hogy nem hagyják annyiban, és akár a Kúriáig is elviszik az ügyet.

Tételesen cáfolta a vállalkozó vádjait a Jezsuita Rend

Lapszemlénk megjelenése után megkereste szerkesztőségünket Forrai Tamás Gergely, a Jézus Társasága Magyarországi Rendtartományának (jezsuita rend) tartományfőnöke, a rend magyarországi képviselője, jelezve: reagálni kíván a Blikkben megjelent vádakra.

Mint hozzánk eljuttatott levelében fogalmazott: szó sincs arról, hogy a jezsuiták átverték volna a szóban forgó vállalkozót. Utóbbi például – írták - nem volt fővállalkozó, mindössze a felújítás egyes ütemeire és egyes adott munkákra szerződött, a rend pedig a szerződéseivel egyezően több mint 300 millió forintot fizetett. Ami az írásban említett liftet illeti, a rend vezetője elmondta: azt nem pótmunkaként utólag, hanem az árajánlatot követően egyeztetett, aláírt szerződésben, annak részeként rendelték meg.
A rendfőnök levelében azt írta: „a teljesítés során a vállalkozó és ügyvédje kezdeményezésére - elfogadva a vállalkozó által felajánlott ingatlanfedezetet - nyújtott számára kölcsönt a Rend annak érdekében, hogy a már kifizetett, de el nem végzett munkákat a vállalkozó teljesíteni tudja”. Ezt – folytatódik a levél - a vállalkozó a fedezet átadásával fizette vissza, tudatában az 5 éves visszavásárlási lehetőségének.
Forrai Tamás Gergely szerint a munkák és az elszámolás során 140 milliós követelés fel sem merült, 2012. január 18. és 23. között a  munkák teljes körű elszámolása megtörtént, a projekttel kapcsolatos  utolsó számlát a vállalkozó benyújtotta, az ezen feltűntetett összeget pedig a átutalták neki. Mint a rendfőnök közölte: a vállalkozó mindezt írásban el is ismerte ügyvédje által ellenjegyzett nyilatkozatban. Sőt, írta a rendfőnöke, e nyilatkozat utolsó mondata így szól:  „Jelen nyilatkozat aláírásával igazoltan visszavonhatatlanul kijelentem, hogy ezt meghaladóan semmilyen jogcímen sem támasztok további  követelést a JTMR-el szemben.”

A rendnél azt állítják, évekkel később a vállalkozó „alaptalan követelésekkel lépett fel, melyeket kétfokú peres eljárásban elvesztett. A per alatt a vállalkozó nem volt csődben, a csődbejutásával kapcsolatos okokról nincsen tudomásunk. A pervesztes vállalkozó többmilliós perköltséggel jelenleg is tartozik a rendnek”.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.