A Semmelweis Egyetem I. számú belklinikájának több dolgozója állítja: költséghatékonysági okokból korlátozták a laborvizsgálatokat az intézményben. Az egyetem tagadja, hogy bármilyen hasonló intézkedést hoztak róla, válaszukban azonban céloznak rá, hogy rengeteg rutinszerű vérvizsgálatot a járóbeteg-ellátásban is elvégezhetnének.
Rejtett kamerával ment be az RTL Klub a Semmelweis Egyetem I. Sz. Belgyógyászati Klinikájára, mert nem kapott forgatási engedélyt. Több munkatárstól ugyanis azt az információt kapták, hogy május 1-je óta a klinika orvosai nem kérhetnek teljes, átfogó vérvizsgálatot, kizárólag a saját területükhöz tartozót.
Ennek oka – mondta kamerába egy alkalmazott –, hogy "levettek 40 százalékot a költségvetésből", a kórház nem tudja kifizetni a labornak a drága elemzéseket, ezért az igazgató a laborvizsgálatok korlátozásáról döntött.
Elmondása szerint a betegek is gyakran háborognak emiatt: van olyan páciens, például cukorbeteg, aki 30-40 éve oda jár, de most már nem vehetik le a vérét, ehelyett a háziorvostól kell beutalót szerezniük, majd a körzeti rendelőintézetben elvégeztetni a vizsgálatot. A lelet birtokában térhetnek vissza a klinikára – utalt arra az alkalmazott, hogy a változás a betegek érdekeit sértheti.
"Valótlan az az információ, mely szerint nem kérhetnek teljes vérképet a szakorvosok a Semmelweis Egyetem I. Sz. Belgyógyászati Klinikáján. Semmilyen korlátozás nincs a teljes vérképek elrendelésében, amennyiben a szakorvosok ezek elkészítését indokoltnak tartják. A klinika laboratóriumi költségeinek csaknem kétharmada ugyanakkor a járóbeteg ambulanciák rendeléséből adódik. A szakrendeléseken számtalan olyan rutin vizsgálatot rendelnek el a járóbetegek ellátásakor, amelyek a háziorvosi ellátásban is biztosíthatóak, bármely laboratóriumban megbízhatóan elvégezhetőek, és a betegeknek eleve ilyen leletekkel, és azok értékelésével kellene érkezniük a speciális szakrendelésre. Ezeknek a dokumentumoknak a bekérése az ambuláns betegektől tehát semmiképpen nem sérti a betegek alapvető jogait és érdekeit. Az a legfontosabb cél, hogy a betegeket ne terheljék ismételt vizsgálatokkal, illetve, hogy azoknak a vizsgálatoknak az eredményét, amelyeket a háziorvosi praxisban már elvégeztek, hasznosítsák a szakrendeléseken.
A klinika vezetése messzemenően szem előtt tartja a betegek érdekeit, ugyanakkor arra törekszik, hogy az alapellátásban is elvégezhető vizsgálatok számát a szakmai szempontokat mérlegelve az ésszerűség mentén lehetőség szerint csökkentse. Ha a beteg olyan ellátásban részesül, amelynek gyógyszerelése a klinika speciális ellátásához kötődik, úgy az előírt rutin laboratóriumi kontrollokat továbbra is a klinikán végzik el."
A Semmeleis Egyetem közleményben reagált: szerinte semmilyen korlátozás nincs érvényben. Ha a szakorvosok indokoltnak tartják, kérhetnek teljes vérképet.
A betegeknek eleve ilyen leletekkel és kiértékelésekkel kellene érkezniük a speciális szakrendelésekre.
Ezeknek a dokumentumoknak a bekérése tehát semmiképpen sem sérti a betegek érdekeit – állapította meg az egyetem.
Nem ez az első botrányosnak tűnő, majd tagadott állítólagos rendelkezés a SOTE klinikáin: áprilisban arról jött hír, hogy a bőrklinikán gyakorlatilag betiltották a gumikesztyű használatát, kivéve a fekélyambulancián és a fertőző osztályon. A Semmelweis Egyetem akkor azt írta, munkavédelmi ellenőrzés volt a klinikán, de nem tártak fel hiányosságokat, mindössze a különböző gumikesztyűtípusok rendeltetésszerű használatára adott utasítást a kórház vezetése.
A Semmelweis Egyetem közleménye |
"Valótlan az az információ, mely szerint nem kérhetnek teljes vérképet a szakorvosok a Semmelweis Egyetem I. Sz. Belgyógyászati Klinikáján. Semmilyen korlátozás nincs a teljes vérképek elrendelésében, amennyiben a szakorvosok ezek elkészítését indokoltnak tartják. A klinika laboratóriumi költségeinek csaknem kétharmada ugyanakkor a járóbeteg ambulanciák rendeléséből adódik. A szakrendeléseken számtalan olyan rutin vizsgálatot rendelnek el a járóbetegek ellátásakor, amelyek a háziorvosi ellátásban is biztosíthatóak, bármely laboratóriumban megbízhatóan elvégezhetőek, és a betegeknek eleve ilyen leletekkel, és azok értékelésével kellene érkezniük a speciális szakrendelésre. Ezeknek a dokumentumoknak a bekérése az ambuláns betegektől tehát semmiképpen nem sérti a betegek alapvető jogait és érdekeit. Az a legfontosabb cél, hogy a betegeket ne terheljék ismételt vizsgálatokkal, illetve, hogy azoknak a vizsgálatoknak az eredményét, amelyeket a háziorvosi praxisban már elvégeztek, hasznosítsák a szakrendeléseken. A klinika vezetése messzemenően szem előtt tartja a betegek érdekeit, ugyanakkor arra törekszik, hogy az alapellátásban is elvégezhető vizsgálatok számát a szakmai szempontokat mérlegelve az ésszerűség mentén lehetőség szerint csökkentse. Ha a beteg olyan ellátásban részesül, amelynek gyógyszerelése a klinika speciális ellátásához kötődik, úgy az előírt rutin laboratóriumi kontrollokat továbbra is a klinikán végzik el." |