Itthon hvg.hu 2016. május. 03. 07:47

Offshore cégtől vett ingatlant az egyik MNB-alapítvány

A Pageo nevű MNB-alapítvány 100 millió forinttal többet fizetett az ingatlanvásárlás során egy offshore cégnek. A rendőrség szerint nem történt bűncselekmény, az ügyészség viszont újraindította a nyomozást.

Az MNB által létrehozott Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány (Pageo) egy Wakefield Kft. nevű offshore hátterű cégtől vette meg a svábhegyi ingatlant 2015 februárjában – írja a Népszabadság. A cég a Brit Virgin-szigetekre volt bejegyezve. Az alapítvány egymilliárd forintért vette meg az épületet a cégtől, hogy ott hozzák létre képzési és kutatási központjukat.

Tényi István feljelentése szerint az alapítvány 100 millió forintot spórolhatott volna egy svábhegyi ingatlan megvételén, mert korábban az épületet 950 millióért hirdették és alkudni is lehetett volna az árból. Tényi különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt tett feljelentést. A rendőrség egy hónap alatt lezavarta és bűncselekmény hiányában megszüntette a nyomozást a Pageo ingatlanvásárlása ügyében.

Az ügyészség szerint azonban a döntés megalapozatlan, ezért a nyomozás folytatására utasította az V. kerületi rendőrséget.

Így látják az MNB-alapítványoknál

A PAGEO-alapítvány szerint az értékbecslésnél közel 160 millió forinttal kevesebbért vásárolták meg a Mátyás Király út 44-es szám alatt található ingatlant. Szerintük a döntést  megalapozottan és körültekintően hozták meg. A PAGEO szerint az ingatlant nettó 1,038 milliárd forintért vásárolta meg az alapítvány a Wakefield Kft-től.  "A Wakefield Kft. Magyarországon bejegyzett, magyar adószámmal rendelkező cég" - szögezték le gyorsan. Az alapítvány képzési és tudományos kutatási központot alakít ki az ingatlanban.

A cégjegyzék szerint a Wakefield Kft. valóban magyar cég, de tulajdonosa bizony egy offshore-paradicsomként jegyzett helyen, a Brit Virgin-szigeteken székelő cég, a Hogarth Management Ltd.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.