2016. április. 25. 17:03 hvg.hu Utolsó frissítés: 2016. április. 25. 17:43 Itthon

Tüdőműtét közben beszélgettek a beteggel az orvosok Pécsen

Magyarországon először a Pécsi Tudományegyetem Sebészeti Klinikáján végeztek mélyaltatás és légcsőintubálás nélküli tüdőműtéteket. Az orvosok a beavatkozások közben egyszerű kérdéseket tettek fel a betegeknek, akik válaszoltak nekik. A világon egyre több úgynevezett kulcslyuk-sebészeti műtétet végeznek – írja a Dunántúli Napló.

Szántó Zalán, a PTE egyetemi adjunktusa szerint azt kérdezték folyamatosan a betegektől, hogy érzik magukat, fáj-e valamijük. Ez korábban elképzelhetetlen volt egy tüdőoperációnál, de a mai orvostechnika már erre is képes – magyarázta a szakember.

Jóval rövidebb a műtői előkészítés a hagyományos, altatásos operációkhoz képest, mert a beavatkozás alatt nincs szükség gépi lélegeztetésre.

Mindkét különleges eljárással végzett műtéthez kombinált helyi érzéstelenítési módszerekkel és egy modern számítógépes szoftver által vezérelt gyógyszeradagoló műszer segítségével érték el a beteg számára ideális fájdalom- és stresszmentes állapotot. Az operáció utáni időszak komplikáció nélkül telt, így kellemetlen emlékek nélkül, rövid ápolási idő után haza is mehettek a betegek – olvasható a cikkben.

Világszerte egyre nagyobb teret hódítanak az úgynevezett kulcslyuk-sebészeti műtétek. Az ezekhez szükséges altatóorvosi tevékenység ugyanakkor sokáig nem különbözött lényegesen a nagy mellkasmegnyitással járó operációktól. A megnövekedett orvosi tapasztalatnak, illetve a modernebb eszközöknek köszönhetően azonban olyan operációkat tudnak már elvégezni ezzel a módszerrel, amelyek a betegeknek a korábbiakhoz képest kisebb megterhelést jelentenek.

Hirdetés