Különvéleményt fogalmazott meg a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöksége a saját etikai bizottságának döntése után a TV2 Juhász Péterrel készített riportjával kapcsolatban – írja a Nol.hu. Az etikai bizottság szerint az ügyben nem követtek el etikai vétséget, az elnökség viszont úgy véli, hogy igen. Hivatalos álláspontnak inkább az etikai bizottság döntése tekintendő a MÚOSZ elnöke szerint.
Kunfalvi Nóra korábban a Hír TV Célpont című műsorában dolgozott, majd ő is eljött a csatornától, amikor Simicska Lajos összeveszett Orbán Viktorral. A műsor riporterei készítették az „Orbán szerintünk nem geci” című rövid búcsúvideót, amelyben Kunfalvi Nóra is látható. A Hír TV után megfordult a Magyar Időknél és a Habony Árpád-féle 888.hu-nál, majd a TV2-höz került, miután a tulajdonosváltás után Kökény-Szalai Vivient, a Story magazin egykori főszerkesztőjét nevezték ki hírigazgatónak.
A kereskedelmi tévé hírműsorában Kunfalvi Nóra első riportjában Zuschlag Jánossal készített interjút, amelyben a börtönviselt volt szocialista politikus Pukli Istvánt, a pedagógustüntetések vezéralakját hozta hírbe, később pedig Juhász Péterre, az Együtt alelnökére állították rá. A politikussal készítette azt az interjút, amely sokaknál kiverte a biztosítékot.
Egyebek mellett Juhász Péter Facebook-oldalán érhető el az a videó, amelyben az érintett interjú készítése is látható.
A MÚOSZ elnöke is úgy véli, hogy az interjú szakmaiatlan volt.
„Hiába reméltük a TV2 bocsánatkérését a nézőktől és az érintettektől. Hiába számítottunk rá, hogy a láthatóan nagy változásokon átesett tévécsatorna új hírigazgatója, Kökény-Szalai Vivien elfogadja a MÚOSZ meghívását Új főszerkesztők sorozatába, hogy személyesen beszéljen a szakmával, a szakmáról a Sajtóházban. Hiába vártuk, hogy valaki hivatalosan is panaszt emel etikai bizottságunknál – vagy bármely más fórumon – az elhíresült Juhász-interjú szakmaiatlan túlkapásai, a televíziós oknyomozó újságírást nem tanári szinten művelő Kunfalvi Nóra riportja ellen” – fogalmazott korábbi közleményében Komlósi Gábor.
Az elnök jelezte: „nagyon nem vagyok híve a „hivatalból" kért vagy elrendelt vizsgálatoknak, a MÚOSZ elnökeként fordulok szövetségünk független etikai bizottságához: térképezze fel, lehetőségeihez képest vizsgálja ki a TV2 március 17-ei anyagának etikai vonatkozásait és terjesszen elő iránymutató állásfoglalást a jól dokumentálható eset kapcsán” – tette hozzá.
A MÚOSZ etikai bizottsága megvizsgálta a TV2 Juhász Péterről szóló riportját az elnök kérésére, de arra jutott, hogy a csatorna nem követett el etikai vétséget – derült ki a héten.
A Nol.hu szombaton azt írta, hogy az MÚOSZ-ban nem egyértelmű az ügy megítélése az etikai bizottság döntése után sem, az elnökség különvéleményt fogalmazott meg ugyanis.
A MÚOSZ elnöksége még visszatér az ügyre, de eljárás nem lesz
Komlósi Gábor, a MÚOSZ elnöke szerint egyáltalán nem azt jelzi az ügy, hogy a magyar újságíró-szervezet etikai értékei bizonytalanok lennének.
Az egyik legfontosabb szakmai kérdésben, az egyoldalú tájékoztatás témakörében az etikai bizottság csak a konkrét esetet, interjút vizsgálta ugyanis, az elnök pedig a jelenség általános megítélése mentén haladna. Sokkal inkább lehet szó tehát a megközelítésbeli különbségről: míg az etikai bizottság egy szűkebb vizsgálati szempontból hozta meg a döntését, hiszen szigorúan csak a TV2-ben leadott riport etikai elfogadhatóságát vizsgálta, addig az elnökség figyelembe vette a kísérőjelenségeket is. Kérdés persze, hogy figyelmen kívül hagyható-e a kérdezőnek, illetve a TV2-nek a riportból is átütő erős politikai motiváltsága.
Ezeket a magyarázatokat Komlósi azonban csak magánvéleményként fogalmazta meg, mert az elnökség még nem készített mindenre kiterjedő elemzést, csak egy internetes villámszavazáson döntött, érvek részletesebb kifejtése nélkül. A legközelebbi, májusi elnökségi ülésen azonban visszatérnek a témára – derül ki a cikkből.
Arra a kérdésre, hogy melyik állásfoglalás tekinthető hivatalosnak a MÚOSZ részéről, az elnök először azt mondta, természetesen az etikai bizottságé, majd hozzátette: az elnökség állásfoglalása is az, de az egy különvélemény. Ahhoz hasonló, amit szokás kiadni például alkotmánybírósági döntésekkel kapcsolatban is.
Komlósi szerint az eset nem von maga után semmiféle eljárást, mivel a riportot készítő újságírónő, Kunfalvi Nóra nem MÚOSZ-tag, de az újságíró szakma önértékelésének szempontjából mégis szükséges volt, hogy ne menjünk el szó nélkül egy ilyen eset mellett.