Tízpontos javaslatot tett Orbán Viktor Lisszabonban, egy nemzetközi centrumpárti rendezvényen. A dokumentum szerint listázni kellene a biztonságos harmadik országokat, minden illegális bevándorlót vissza kell küldeni, és az EU határain kívül kell lebonyolítani a menekültügyi eljárást.
Tíz pontból álló javaslatot tett le az EU asztalára Orbán Viktor miniszterelnök Schengen 2.0 címmel pénteken.
Orbán, aki a Demokrata Centrumpártok Internacionáléja (CDI) című eseményen vesz részt Lisszabonban, javaslatait úgymond az Európai Unió külső határainak és az EU-n belüli szabad mozgás megvédése érdekében terjesztette be.
Erre azért volt szükség, mert elhibázott irányúnak tartja a migrációs válság kezelésére tett európai bizottsági javaslatot – fejtette ki. Az ugyanis a menekültügyi rendszert akarja megreformálni, Magyarországnak viszont az az álláspontja, hogy "nekünk a határokat kell megvédeni".
Az akciótervet a következő napokban a visegrádi országoknak és a többi EU-s miniszterelnöknek is elküldik. A jövő héten pedig Németországban, majd az azt követő hetekben több más európai országban személyesen is ismerteti a javaslatot.
A kormányfő szerint világossá kell tenni az EU számára: "az nem megy – mint ahogyan a bizottság javaslatában olvasható –, hogy valaki Brüsszelben eldönti, hogy az EU országainak a demográfiai és gazdasági problémáikat bevándorlással kell megoldani".
"Mi azt gondoljuk, hogy vannak olyan országok az unióban, amelyek így akarják megoldani a problémáikat, és vannak, amelyek másképp" – mondta Orbán Viktor, aki szerint Magyarország az utóbbiak közé tartozik, mert nem migránsokkal, hanem család- és gazdaságpolitikával akarja orvosolni a gondokat.
Az EU nem veheti el azt a jogot, hogy "mi mondjuk meg, hogyan akarjuk megoldani ezeket a problémákat", vagyis nem hozhat létre olyan rendszert, miszerint beengedi a migránsokat, majd kötelező befogadást ír elő minden tagállamnak – fejtette ki.
A kormányfő portugáliai látogatása során megbeszélést folytat Pedro Passos Coelhóval, a portugál néppárt (PSD) elnökével, valamint Marcelo Rebelo de Sousa portugál államfővel is.
Mi van a javaslatcsomagban?
A javaslatcsomag tartalmáról Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára tájékoztatott. Azt mondta, a dokumentum alapvetően célokat fogalmaz meg, és további egyeztetésekre van szükség a részletszabályok megalkotása érdekében. A javaslatcsomag a már meglévő uniós és schengeni jogszabályok, továbbá a dublini rendszer tényleges érvényesítését szorgalmazza, és a határregisztrációs rendszer, valamint a külső határokon átlépők biometrikus azonosítójának kötelező rögzítése területén fogalmazza meg a fejlesztés igényét.
A Fenntartani és megerősíteni alcímet viselő dokumentum szerint
- a bevándorlásról szóló döntéseknek nemzeti hatáskörben kell maradniuk
- nem lehet bevezetni semmilyen kötelező és automatikus eljárást a bevándorlók szétosztására
- a menekültügyi eljárásokat az EU területén kívül, zárt és őrzött hotspotokon kell lefolytatni, az uniónak pedig pénzügyileg hozzá kell járulnia a megfelelő körülmények és a biztonságos hotspotok kialakításához
- az illegális migránsokat vissza kell küldeni a biztonságos származási vagy tranzitországokba; a visszafogadásra és visszatérésre vonatkozó megállapodásokat pedig a származási és tranzitországokkal kell megkötni, és velük együttműködve kell érvényre juttatni
- a harmadik országok együttműködési készségétől tennék függővé az uniós politikák alakulását, emellett pénzügyi és egyéb támogatásokat javasolnak az elsődleges célországok, valamint a nyugat-balkáni országok számára
- az akcióterv része egy közös európai lista létrehozása a biztonságos harmadik országokról, és ezzel összefüggésben a dokumentum azt is megjegyzi, hogy figyelembe kell venni, hogy számos biztonságos ország átszelése után a menedékkérők nem állnak konkrét fenyegetettség alatt