Itthon hvg.hu 2016. április. 12. 14:08

Strasbourg elmarasztalta Magyarországot egy rasszista bűncselekmény kapcsán

Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) szerint egyezménysértő volt a hatóságok eljárása annak a gyöngyöspatai asszonynak az ügyében, akit a Betyársereg egy tagja durván megfenyegetett a településen 2011 tavaszán, a szélsőséges „járőrözések” idején.

2011 márciusában Gyöngyöspatán a Magyar Gárda utódjának tekinthető, Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai kezdtek el járőrözni a településen, ezzel komoly félelmet keltve a helyi roma lakosság körében. Nem sokkal később két, szintén szélsőséges szervezet a Véderő és a Betyársereg tagjai is megjelentek a településen. A rendőrség, bár nagy erőkkel jelen volt, nem lépett közbe. Az egyik szélsőséges szervezet tagja egy roma asszonyt egy fokossal és egy ostorral megfenyegetett és durván lecigányozta.

Az asszony a TASZ jogi segítségével feljelentést tett gyűlölet-bűncselekmény miatt. A feljelentés először „elkeveredett”, a rendőrség eljárási hibáit utóbb az ügyészség is elismerte, majd fél év múlva elrendelte a nyomozást, de csak zaklatás miatt. Végül 2012-ben megszüntették a nyomozást. Ezt követően az asszony  a TASZ ügyvédjének segítségével a strasbourgi bírósághoz fordult egyezményes jogainak megsértése miatt.

MTI - Mohai Balázs

Az Emberi Jogok Európai Bírósága 2016. április 12-én nyilvánosságra hozott ítéletében megállapította: a magyar állam megsértette a kérelmező magánélet tiszteletben tartásához fűződő jogát azzal, hogy a nyomozásban nem vizsgálta a cselekmény rasszista indítékát.

„Az ítélet azért is nagyon fontos, mert kimondja: a bíróság számára az ügy lényege az volt, hogy a kérelmezőt roma származása miatt fenyegették meg, ami szükségszerűen érintette magánszféráját, etnikai identitását” – mondta dr. Jovánovics Eszter, a TASZ Romaprogramjának vezetője.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?