A magyar állam ugyan hisz a nők egyenlőségében, de azt kikéri magának, hogy Brüsszelben ezt az ügyet az LMBTI-emberek jogainak védelmével kapcsolják össze. Az Emmi szerette volna, ha a két ügyet külön tárgyalják, de a foglalkoztatási tanács ezt elvetette. Magyarország így nem támogatta a melegek egyenlőségéről szóló dokumentumot, a tanács pedig nem szavazta meg végül se azt, sem pedig a nők társadalmi egyenlőségéről szóló részt.
Fura közleményt adott ki a nőnap előestéjén az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi).
Azt írták, Magyarország határozottan támogatja a nemek közötti társadalmi egyenlőséget szolgáló intézkedéseket, ezért Brüsszelben olyan következtetés elfogadását szorgalmazta a Foglalkoztatási, Szociálpolitikai, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanács hétfői ülésén, amely további feladatokat határoz meg az ügyben az Európai Bizottságnak és a tagállamoknak. A magyar álláspont szerint a nők támogatásáért még sokat kell tenni, ezért sajnálatosnak nevezték, hogy Brüsszelben ebben a kérdésben nem született döntés.
A tárca nehezményezte, hogy a tanácsülésen a nők és férfiak társadalmi egyenlőségével foglalkozó tanácsi következtetést összekapcsolták egy olyan dokumentum tárgyalásával, amely az LMBTI- (leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és interszexuális) emberek jogainak és lehetőségeinek erősítéséről szól. A magyar fél a két dokumentum szétválasztását és a nőket támogató tanácsi következtetés elfogadását javasolta, Brüsszelben azonban ragaszkodtak ahhoz, hogy a két témában egyszerre haladjanak.
Azt írták: az LMBTI-emberekről szóló, kizárólag a bizottság által készített dokumentumot "komoly, a tagállamok szuverenitásával összefüggő aggályok miatt" a tanácsülésen jelen formájában nem tudta támogatni Magyarország. Magyarország nem támogatta az LMBTI-emberek egyenlőségéről szóló dokumentumot, így – mivel az elnökség nem fogadta el a két dokumentum szétválasztására vonatkozó javaslatot –, a tanács hétfői ülésén egyik dokumentumot sem fogadta el. A holland elnökség döntése szerint elnökségi következtetések készülnek, amelyeket a tervek szerint a tanács júniusi ülésére kívánnak benyújtani.
Emmi: Nyomást helyeznek Magyarországra, hogy vizsgálja felül családjogi értékeit
Az Emmi közölte: Magyarország nem tud és a jövőben sem fog olyan döntéseket támogatni, amelyek nem tükrözik az alaptörvényben lefektetett alapelvek és értékek védelmét. Mivel a családjogi kérdések alapvetően nemzeti hatáskörbe tartoznak – tették hozzá –, nem tartanak elfogadhatónak olyan uniós politikai döntést, "amely közvetlenül vagy közvetve gyakorol nyomást Magyarországra, hogy vizsgálja felül a családjoggal kapcsolatos alapvető értékeit".
A hatályos magyar jogszabályok és az alaptörvény alapján biztosított Magyarországon az LMBTI-emberek védelme az európai értékekkel összhangban – olvasható a tárca közleményében. Úgy fogalmaztak: el kell kerülni, hogy egy uniós dokumentum "a nemzeti hatáskörök csorbításával" lehetőséget teremtsen olyan intézkedések jövőbeni előírására és számonkérésére, amelyek Magyarországnak "ezen túlmenő, nem tisztázott kötelezettséggel járnának".