"Magyarország a szégyenpadban ül" az oktatásban konzervált társadalmi egyenlőtlenségeket illetően – mondta a volt oktatási miniszter a HVG kiadványának. A Klik jóval túl van az optimális méretén, az államilag finanszírozott tanítási órák száma pedig szintén alatta van az ideálisnak, így a szülőknek mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, ha különórákra akarják járatni gyermekeiket.
Interjút adott a HVG Középiskolai Rangsor című kiadványnak Pokorni Zoltán volt oktatási miniszter, XII. kerületi polgármester. Az interjút az Eduline is lehozta.
Mint fogalmazott, a magyar oktatás leggyengébb pontja, hogy nemigen képes ellensúlyozni a társadalmi egyenlőtlenségek tovább mélyülését – "sőt, a PISA-mérések azt mutatják, hogy Magyarország e tekintetben a szégyenpadban ül". Az az évi ezermilliárd forint, amit a közoktatásra költ az állam, Pokorni Zoltán szerint nem javítja a helyzetet, hanem jobb esetben is csak konzerválja, rosszabb esetben még növeli is az egyenlőtlenségeket.
Arról is beszélt, hogy szerinte az iskolákat fenntartó Klik jóval túl van az optimális méretén, amit a fennálló feltételek, beleértve a közigazgatás felkészültségét is, lehetővé tennének. A másik probléma a szegregációval kapcsolatban Pokorni Zoltán szerint a tanulási idő finanszírozása. Más országokkal összevetve alacsony a közpénzből finanszírozott tanulási idő.
"Még szép, hogy nyílik az olló" a pénzesek és a szegények között
Pár évvel ezelőtti adatok alapján egy évben durván 650 tanítási órát finanszíroz az állam, ez a szám az elmúlt években szerencsére nőtt, de még mindig elmarad Németországétól, ahol ez 150 órával több, míg az USA-ban közel kétszer annyi – mondta Pokorni. Ez nem azt jelenti, hogy egy amerikai gyerek kétszer annyit tanul, mint egy magyar, csak a különbséget – a külön angolt, a zeneórát és a kosáredzést – nálunk a szülő finanszírozza, ha van rá pénze – tette hozzá.
"A képzés egy részét nem a közintézmények biztosítják a gyerekek számára, hanem a szülők veszik meg a piacon. Így még szép, hogy nyílik az olló azok között, akik ezt ki tudják fizetni, és azok között, akik nem. Amíg Európában mi adjuk majdnem a legkevesebb közpénzből finanszírozott időt a gyerekeinknek, addig ne csodálkozzunk, hogy a középosztály plusz időt fog venni, és már több esztendeje széthasad a családok anyagi helyzete mentén a gyerekek jövője" – fogalmazott.