Itthon hvg.hu 2015. november. 07. 16:10

Az NGM kicsinálja az egyik legjobb győri gimnáziumot

Megszüntetik a gimnáziumi képzést Győr egyik legnépszerűbb, két tanítási nyelvű középiskolájában, ahol jelenleg ötszáz gimnazista tanul. A döntést Borkai Zsolt, a város fideszes polgármestere is helytelennek tartja – írja a nol.hu.


Borkai: ez egy helytelen döntés
Magyar Olimpiai Bizottság
A Krúdy Gyuláról elnevezett két tanítási nyelvű gimnázium, szakközépiskola, valamint szakiskola huszonnyolc éve működik a városban. Összesen 1400 diák tanul és 108 pedagógus dolgozik az intézményben. Nemcsak a gimnazistákat, hanem a szakközépiskolásokat is két nyelven tanítják. Negyven pedagógus kifejezetten a gimnazistákat oktatja. Az iskolába, amely az elmúlt években többször is bekerült a legjobb két tannyelvű és vegyes (vagyis gimnáziumként és szakiskolaként is működő) intézmények közé,általában hat-hétszeres a túljelentkezés.
A Krúdy idén július 1-jétől a Nemzetgazdasági Minisztérium fennhatósága alá tartozik. Vezetői eredetileg örültek ennek, mert úgy vélték: így nagyobb anyagi biztonságban lesz az iskola. Csakhogy az intézményeknek október 20-ig meg kellett határozni azokat a területeket, amelyeken a jövőben is képezni akarják a fiatalokat.
A Krúdy minden engedélyt megkapott – kivéve a gimnáziumi osztályok indításának jogát, noha idén is száz új tanuló beiskolázá¬sára készült a gimnázium.
Az iskola vezetői a vendéglátóipari képzés mellett azért szorgalmazták a gimnáziumi oktatás megtartását, mert az elsősorban a műszaki képzéséről ismert győri Széchenyi István Egyetem része lett a soproni székhelyű Nyugat-magyarországi Egyetem, amely iránt a főként a gimnáziumból érkező humán szakosok érdeklődnek. Ráadásul a Széchenyi egyetem is erősíteni akarja a bölcsészeti jellegű oktatást.
Borkai Zsolt, Győr polgármestere érdeklődésünkre elmondta: ugyan az iskola fenntartója nem az önkormányzat, de van véleménye a gimnáziumi képzés beszüntetéséről a Krúdyban, noha arról hivatalos értesítést még ő sem kapott. Mint ahogyan tudomásunk szerint az igazgatókkal sem egyeztettek a döntés előtt.
– Ez egy helytelen döntés – szögezte le a polgármester.
Majd hozzátette: a városban korábban is látták, hogy a járműipar rohamos bővülése miatt elsősorban műszaki szakemberekre lesz szükségük. Ezért – nem erőszakkal, hanem főleg ösztöndíjrendszerrel – abba az irányba terelték a fiatalokat, így sokan választják a műszaki szakmát. – A megmaradó gimnáziumi helyek megszüntetésére semmi szükség sincs, sőt, azok hozzátartoznak egy sokoldalúan művelt város oktatási lehetőségeihez – hangsúlyozta Borkai.
Arról, hogy mitől jó egy középiskola, a HVG e heti száma, illetve a most megjelnt Top 100-as középiskolai rangsor kiadványa közöl részleteket.


Hirdetés